Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Turçinov ve Başbakan Yatsenyuk, vatandaşları ülkedeki durumu istikrara kavuşturmaya ve sorunları barışçıl yolla çözmeye çağırdı

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Hristyan alemi için kutsal Paskalya Bayramı öncesi vatandaşları, ülkedeki durumu istikrara kavuşturmaya ve sorunları barışçıl yolla çözmeye çağırdı.

Turçinov, Paskalya Bayramı nedeniyle parlamento televizyonu üzerinden halka seslendi. Turçinov, hükümetin, ülkenin doğusundaki olaylarla ilgili silah ve cephaneleri gönüllü olarak teslim etmeleri ve bu eylemler sırasında işgal edilen kamu binalarını boşaltmaları şartıyla eylemlere katılanların cezai sorumluluktan muaf edilmesini öngören yasa tasarısını parlamentoya sunduğunu kaydetti. 

Turçinov, ülkenin doğusundaki bölücü hareketleri kararlı şekilde kınadıklarını dile getirerek, ülke vatandaşlarına birlik ve beraberliği, ülke topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumaya çağırdı. Turçinov, kutsal bir bayram öncesinde vatandaşların ellerini birbirlerine uzatmaları, radikal eylemlerden kaçınmaları ve hep birlikte, çeşitli etnik, din ve siyasi görüşe ait tüm vatandaşların dostça yaşayacağı demokratik ve üniter Ukrayna'nın korunması ve kalkınmasına ilişkin çaba göstermeleri gerektiğini kaydetti. Turçinov, ülke yönetiminin parlamentonun desteğiyle yerel yönetime daha fazla yetkilerin verilmesi ve yönetim sisteminde reformların yapılmasını öngören anayasal reformların gündeme alınması için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade etti.

 

-Başbakan Yatsenyuk

Başbakan Arseniy Yatsenyuk da ülkede barış ve istikrarın, huzur ve birlikteliğin sağlanmasına ilişkin doğrudan niyetleri olduğunu kaydederek, hükümetin, merkezi yönetimin birçok yetkilerinin yerel yönetime verilmesini öngören anayasal reformlar yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Yatsenyuk, Rusça ve bölgelerde çok konuşulan her türlü dilin korunması ve bu dillere özel bir statü verilmesini sağlayacaklarını kaydederek, hükümetin, yerel yönetimin mali ve ekonomik kaynaklardan müstakil olarak tasarruf edebilmesi için vergi ve devlet bütçesinde gereken değişiklikleri yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Cenevre'de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna arasında dörtlü görüşme yapıldığını belirten Yatsenyuk, bu çerçevede Rusya'nın bölücülüğü kınamak zorunda kaldığını ve Rusya'nın da imzaladığı bildiriye göre, “tüm yasa dışı silahlı grupların silahlarını bırakması, işgal edilen binaların yasal sahiplerine iade edilmesi, Ukrayna’da işgal edilen tüm sokak, meydan ve kamuya ait yerlerin boşaltılması gerektiğini” kaydetti.

Hiç kimsenin teröristleri desteklemeyeceğini, kendilerinin de barıştan yana olan merkezi ve yerel yönetimde sözsahibi Ukrayna halkını destekleyeceklerini belirten Yatsenyuk, hükümetinin, gönüllü olarak silahlarını teslim eden ve işgal ettikleri binaları boşaltan ve Ukrayna halkı ile egemen ve bağımsız bir Ukrayna kurmak isteyen kişilerin cezalandırılmamasına ilişkin yasa tasarısını parlamentoya sunduğunu vurguladı. 

Yatsenyuk, bugün söz konusu yasa tasarısının parlamentoda kabul edilmesi için yeterli oyu alamadığını hatırlatarak, tüm siyasi partileri gelecek hafta oy kullanmaya çağırdı. Yatsenyuk, “Bir kez daha hükümet adına söylemek istiyorum. Bu, Ukrayna halkının hükümetidir. Bu, Donetsk'in, Lviv'in, Ternopol'un, Lugansk'ın ve Simferepol'un hükümetidir. Bu, tek bir devletin hükümetidir. Biz Ukrayna devletini korumaya kadiriz ve biz bunu başarabiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com