Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Bölgede Rusya ve Ukrayna yanlıları arasındaki bölünmüşlük az da olsa sokağa yansıyor

DONETSK (AA) – Ukrayna’nın doğusunda haftalardır süren ayrılıkçı hareket ve buna karşı çıkanlar arasındaki fikir ayrılığının yansımaları sokaklarda çok az görülüyor.

Bölgedeki kent ve kasabaların çoğunda hem Rusya yanlıları hem de Ukrayna yanlıları her gün sokaklarda gösteriler düzenliyor. Ancak bu gösterilere katılanların sayısı genellikle yüzlerle ifade ediliyor.

Bu gösterilerden biri de bölgenin en büyük kenti Donetsk yakınlarındaki Khartsizk ilçesinde düzenlendi. İlçede Lenin heykelinin bulunduğu meydanda sayıları 100 civarındaki Ukrayna yanlıları gösteri yaparken, yaklaşık 200 metre uzaklıktaki hükümet binasının önünde ise Rusya yanlıları toplandı.

Khartsizk’te hükümet binası günlerdir Rusya yanlılarının işgali altında bulunuyor.

Ukrayna yanlıları, ilçenin kültür merkezinin de bulunduğu meydanda yaptıkları gösteride, ülkenin sarı ve mavi renkten oluşan bayraklarını açtı, Ukrayna’nın bütünlüğünü içeren sloganlar attı. Ukraynalıların gösterisinde öne çıkan unsur birlik vurgusu oldu.

Rusya taraftarlarının sloganları ise bölgenin Rusya’ya bağlanması talebi vardı. 100 kadar Rusya yanlısının gösterisinde geçen haftalarda kurulduğu ilan edilen “Donetsk Cumhuriyeti”nin Rus bayrağı ile aynı renkleri taşıyan flamaları açıldı.

Bölgenin geleceği hakkında referandum yapılmasını talep eden Rusya yanlıları, referandumda, federatif bir yapı içinde Rusya’ya katılmayı ya da Ukrayna içinde kalıp kalmamayı oylamak istiyor.

“Donetsk Cumhuriyeti”nin Khartsizk’teki temsilcisi olduğunu belirten Aleksandr Vasileviç, 11 Mayıs’ta referandum yapmayı planladıklarını hatırlatarak, bu yöndeki çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Vasileviç, şu anda bir referandum komisyonu oluşturmakta olduklarını belirtti.

Vasileviç, “Referandum için Kiev yönetiminin bize seçmen listelerini vermeyeceği söyleniyor. Eğer vermezlerse biz kendi yöntemimizle bu oylamayı yapacağız. Referandum için gelenler kimlik ya da pasaportlarını göstererek oylarını kullanabilecek” dedi.

Ülkenin sanayi bölgesi olarak bilinen Donetsk'te yaklaşık 1 milyon kişi yaşıyor. Kentte şu anda valilik binası ile belediye binası Rusya yanlılarının kontrolünde. Barikatlarla çevrilmiş valilik binasında günlerdir işgalciler kalıyor. Belediye binasında ise valilik binasının aksine barikatlar bulunmuyor. Sadece maskeli ve üniformalı kişilerin giriş çıkışlarda nöbet tuttuğu binada, tüm işler olağan seyrinde yapılıyor.

Kentin bu iki noktası dışında herhangi bir karışıklığın varlığı gözlenmiyor. Son bir hafta içinde sadece bir kez Ukrayna yanlısı yaklaşık 2 bin kişinin gösteri yaptığı Donetsk'te halk günlük hayatına devam ediyor. 

Ukrayna'nın doğusundaki 10 kentte, nisan ayı başından bu yana, Kırım yarımadasındaki gibi bir referandum yapmak için Rusya taraftarlarının kamu binalarındaki işgali sürüyor.

Kent ve ilçede valilik, belediye, karakol gibi kamu binaları işgal altında tutan isyancılar, kent ve kasabalara giden bazı yollarda da kontrol noktaları oluşturulmuş durumda. Bu noktalardan birinde iki gece önce çıkan çatışmada üç kişinin ölmesiyle bölgede gerginlik artmıştı.

Çatışmanın, geçen hafta Cenevre’de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna’nın vardığı gerginliği düşürmeye yönelik uluslararası anlaşmanın geleceğini tehdit ettiği yorumları yapılıyor. “Silahların teslim edilmesi, ülkede işgal altındaki bina, meydan gibi yerlerin boşaltılmasını” öngören anlaşmanın sahada uygulanmasını takip amacıyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yetkililerinin bölgede çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in ülkeyi terk etmesinin ardından kontrolü alan yeni Kiev yönetiminin, Kırım'daki gibi bir oldu bitiye izin vermek istemediği, bunun için işgal eylemlerine karşı "terörle mücadele operasyonları" başlattığı açıklanmıştı. Ancak bugüne kadar isyancıların işgalini sonlandıracak bir operasyon düzenlenmedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com