Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Devlet başkanı adayı Timoşenko, Rusya yanlılarınca işgal edilen Donetsk kenti yönetim binası yakınında düzenleyeceği basın toplantısına tepkiler nedeniyle gelmedi

DONETSK (AA) - Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde Rusya yanlılarınca işgal altında tutulan yönetim binasının arkasındaki caddede basın toplantısı yapacağı açıklanan devlet başkanı adayı Yulia Timoşenko, tepkiler nedeniyle basın toplantısını başka yerde yapmak zorunda kaldı.

Bir süredir ayrılıkçı hareket nedeniyle gerginliğin hakim olduğu Donetsk kentine geleceğini ve her kesimle görüşmek istediğini açıklayan Timoşenko’nun ekibi, basın mensuplarını arayarak eski Başbakanın yönetim binasının arkasındaki cadde üzerinde basına konuşacağını bildirdi.

Belirtilen yerde toplanan çok sayıda basın mensubu Timoşenko’yu beklemeye başladı. Bu sırada yoldan geçenler de Timoşenko’nun geleceğini öğrenince gazetecilerin bulunduğu yerde toplandı.

Yönetim binasını 6 Nisan’dan beri işgal altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplara mensup üniformalı, eli sopalı ve maskeli çok sayıda kişi de bu sırada kalabalığın beklediği yere geldi. Çevredekilerin sayısı 200’ü aştı ve kalabalık arttıkça gerginlik yükseldi. Rusya yanlıları, Donetsk bölgesinin Rusya’ya ait olduğunu belirten sloganlar atıldı.

- Yumurta yağmuru 

Bu sırada Ukrayna yanlıları ile Rusya yanlıları arasında da gerginlik çıktı. Rusya yanlıları, Ukrayna lehine konuşan yaşlı bir çifti bölgeden uzaklaştırmak istedi. Bununla yetinmeyen Rusya taraftarları, yaşlı çifti yumurta yağmuruna tuttu. Çifte düzinelerce yumurta isabet etti.

Bu gelişmelerin ardından daha önce bölgedeki ayrılıkçı hareketin temsilcileriyle konuşarak onların taleplerini dinlemek istediğini açıklayan Timoşenko’nun basın toplantısını bir otelde düzenleyeceği haberi geldi.

Timoşenko, Rusya yanlısı kişilerin saldırgan tutumu nedeniyle basın toplantısını yönetim binasının arkasındaki cadde yerine otelde düzenlemek zorunda kaldığını belirtti. Maskeli, eli sopalı kişileri “ayrılıkçı ve parayla satın alınmış kişiler” şeklinde tanımlayan Timoşenko, “Orada olanları siz de gördünüz. Onlar yüzünden basın toplantısını burada yapmaya mecbur kaldık” dedi.

Bir süredir Rusya yanlısı grupların temsilcileriyle müzakereler yürüttüğünü kaydeden Timoşenko, birbirlerine taleplerini ilettiklerini ifade etti. Timoşenko, daha önce Kiev yönetimi tarafından da seslendirilen “Rusçanın bölgede kullanımı konusunda daha geniş haklar verilmesi, kamu binalarının işgaline katılmış fakat ağır suç işlememiş kişilerin affedilmesi” gibi konuların garanti edilmesi için liderliğini yaptığı Vatan partisinin çalışmalar yapacağını söyledi.

Timoşenko, Rusya yanlılarınca dile getirilen federasyon taleplerine ise “ülkenin bölünmesine yol açacağı” gerekçesiyle kesinlikle karşı olduklarını belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com