Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Lubkivsky:

NEW YORK (AA) - Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danylo Lubkivsky, Rusya tarafından işgal edilme tehlikesi altında olduklarını belirterek, sınırın geçilmesi halinde ana vatanlarını korumak için savaşacaklarını söyledi.

Lubkivsky, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın saldırgan tutumunu sürdürdüğünü belirterek, BM'nin bu zor dönemde görevlerini yerine getirmesini istedi.

Gazetecilerin Ukrayna'da ne kadar Rus askeri bulunduğuna ilişkin soruları üzerine Lubkivsky, "Bunu Rusya'ya sormalısınız. Rusya, Ukrayna sınırına ne kadar asker ve mühimmat yığdığını ve bunu ne için yaptığını açıklamalı. Ukrayna'yı işgal etme niyetindeler mi?" dedi.

Ukrayna halkının büyük çoğunluğunun ayrılıkçı hareketlere karşı olduğunu vurgulayan Lubkivsky, kendilerini "tahrik etmeye çalışan teröristlerle" mücadele ederken daha büyük çatışmalar ve can kayıplarının oluşmasını engellemek için gayret ettiklerini söyledi.

Rusya'yı kötü niyetli olmakla suçlayan Lubkivsky, "Uluslararası barış ve güvenlik Rusya tarafından tehdit altında. Rusya'ya ülkemize terörizm ihraç etmeyi bırakma çağrısı yapıyorum. Kremlin çok trajik bir hata yapıyor" diye konuştu.

Lubkivsky, gazetecilerin ABD'deki temaslarının askeri destek arama amacı taşıyıp taşımadığını sormaları üzerine de askeri işbirliği imkanlarını değerlendirdiklerini belirterek, ülkelerini korumak için her seçeneği kullanacaklarını söyledi.

Ülkedeki yolsuzluk iddialarına da değinen Lubkivsky, "Biz sadece Rusya tarafından değil, yolsuzluk ekonomisi tarafından da tehdit altındayız" ifadesini kullandı.

- "İşgal tehlikesi altındayız"

 Danylo Lubkivsky, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme niyetine ilişkin istihbarat bilgilerinin sorulması üzerine de "Evet istihbari bilgilere göre Rusya tarafından işgal edilme tehlikesi altındayız. Rus birlikleri sınıra yığınak yaptı" dedi.

Rusya'nın saldırması durumunda ana vatanlarını savunacaklarını vurgulayan Lubkivsky, "Rusya sınırı geçerse biz de ana vatanımızı savunmak için savaşırız. Rusya bu adımlarının sonuçlarının benzersiz ve tahmin edilemez olduğunu fark etmiyor mu?" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com