Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Slavyansk'ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından alıkonulan 8 askeri gözlemciden 1'i salıverildi

SLAVYANSK (AA) - ​Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentini kontrolünde tutan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, AGİT heyeti ile yaptığı görüşmelerin ardından alıkoydukları 8 yabancı askeri gözlemcinin birini, diyabet hastası olmasından dolayı serbest bıraktı.

Kentte, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından alıkonulan yabancı askeri gözlemcilerin serbest bırakılma durumuna ilişkin görüşmek üzere bölgeye gelen AGİT heyeti, Rus yanlısı ayrılıkçılarla bir araya geldi. Yapılan müzakerelerin ardından, diyabet hastası olduğu bildirilen Yngwie Thomas Johansson'un salıverildiği bildirildi.

Rus yanlısı ayrılıkçıların sözcüsü Stella Horosheva, yaptığı açıklamada, Yngwie Thomas Johansson'un diyabet hastası olmasından dolayı serbest bırakıldığını, diğer Avrupalı 7 askeri gözlemciyi ise şu an için salıverilmeyeceklerini bildirdi.

Rus yanlısı ayrılıkçılarla müzakerelerde bulunan AGİT heyetinden ise görüşmelerin ardından herhangi bir açıklama yapmadı. Heyetin dün akşam üstü Slavyansk'tan ayrıldığı öğrenildi.

Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından 3 gün önce kontrollerindeki bölgeye izin almadan girdikleri iddiasıyla alıkonulan yabancı askeri gözlemcilerin serbest bırakılmasına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere, dün öğle saatlerinde Slavyansk'a gelen AGİT heyeti, Rus yanlısı ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponamaryev ile bir araya gelmişti.

Ponamaryev, daha önce yaptığı açıklamalarda, yabancı askeri gözlemcilerin, Ukrayna hükümetinin tutukladığı yandaşlarının serbest bırakılması karşılığında salıverilmesi için istişareye hazır olduğunu belirterek "Kiev'deki yönetim bizim yandaşlarımızı tutuklamış bulunuyor. Bundan dolayı böyle bir değiş tokuşa hazırız" ifadesini kullanmıştı.

Rusya yanlıları tarafından alıkonulan ekibin arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’nden askeri gözlemciler ile 5 Ukrayna askeri yetkilisi de bulunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com