Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Ukrayna yanlılarının gösterisinde olay çıktı

DONETSK (AA) - Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde Ukrayna'nın bütünlüğü için barışçıl başlayan gösteride olay çıktı. Rusya yanlılarının göstericilere saldırması sonucu en az 5 kişi yaralandı.

Donetsk'in merkezi noktalarından birinde Ukrayna'daki ayrılıkçı hareket karşıtı gösteri düzenlendi. Barışçıl başlayan gösteride Ukrayna'nın bölünmesine karşı çıkanlar, ünlü atlet Sergey Bubka'nın adının verildiği spor kompleksinin önünde toplandı. 

Göstericiler buradan başlayarak kentin ana caddesi üzerinden Rusya yanlılarının ay başından bu yana işgal altında tuttuğu yönetim binasının tersi istikamete doğru meşaleler yakarak yürüyüşe geçti. Ukrayna bayrakları taşıyan ve "Donetsk Ukrayna'ya aittir" şeklinde sloganlar atan yürüyüşçülerin içinde maskeli kişiler dikkati çekti. Cadde trafiğe kapanırken, çok sayıda polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Yürüyüş devam ederken, işgal altındaki yönetim binasından en az 100 Rusya yanlısı üniformalı, maskeli ve eli sopalı kişi göstericilerin yoluna çıktı. Kısa süre sonra başlayan karışıklıkta çok sayıda kişi başlarından aldıkları sopa darbeleriyle yaraladı. 

Önce Ukrayna ve Rusya yanlıları arasında konuşlanan polis, olay çıkınca ses ve sis bombaları kullandı. Ancak polisin bunun dışında iki tarafı ayırmak için herhangi bir önlem almaması dikkati çekti.

Olaylarda, aralarında gazetecilerin de bulunduğu en az 5 kişi yaralandı. Olay yerindeki sağlık görevlileri yaralılara müdahale etti.

Karışıklık sırasında kalabalık ara sokaklara dağıldı. Ana cadde üzerinde maskeli ve eli sopalı kişiler dolaşırken, güvenlik güçlerinin hiç kimseyi gözaltına almadığı görüldü.

Ukrayna'nın doğusunda bir süredir devam eden Rusya yanlısı ayrılıkçı hareket bölgede gerilime neden oluyor. Nisan ayı başından bu yana ülkenin doğusundaki çok sayıda kent ve ilçede kamu binaları Rusya yanlısı silahlı kişilerce işgal altında tutuluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com