Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Almanya Başbakanı Merkel: ''Bir taraftan Rusya ile görüşme kanallarına, diğer taraftan uluslararası hukukun ihlali ve istikrarsızlaşma söz konusu olduğunda ekonomik yaptırımlara ihtiyaç var''

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna krizinden dolayı Batı'nın Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Merkel, Başbakanlıkta Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna'daki durum ile ilgili Japonya ile ortak çizgide hareket ettiklerini belirtti.

Ukrayna'da 25 Mayıs'ta seçimlerin yapılmasını istediklerini ifade eden Merkel, ''Bir taraftan Rusya ile görüşme kanallarına, diğer taraftan da uluslararası hukukun ihlali ve istikrarsızlaşma söz konusu olduğunda ekonomik yaptırımlara ihtiyaç var'' dedi.

Ukrayna'da alıkonulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin serbest bırakılmasını isteyen Merkel, Almanya'nın, gözlemcilerin serbest kalması için tüm diplomatik kanalları kullandığını, bu kişilerin serbest kalmasının gerilimin azalması konusunda önemli bir sinyal olacağını kaydetti.

Merkel, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta adil ve özgür seçimlerinin yapılmasının ortak bir çıkar olduğunu, Ukrayna halkının kendi geleceği konusunda karar vermesi gerektiğini vurguladı. Avrupa'nın, Ukrayna'da özgür ve adil seçimlerinin yapılması konusunda sorumluluk taşıdığını ifade eden Merkel, kendisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile, iki ülke dışişleri bakanlarının birbiriyle görüştüğünü ve Rusya ile diğer kanallarla da iletişim kurulduğunu kaydetti.

 ''Bütün bunlar meyve vermezse, daha fazla yaptırım gerektiğinde bundan geri durmamamız lazım'' diyen Merkel, şimdiye kadar uygulanan yaptırımları sorgulamak için herhangi bir sebebin bulunmadığını ifade etti.

Japonya Başbakanı Abe ile yenilenebilir enerji, ekonomi ve iki ülkedeki demografik değişim konularını ele aldıklarını ifade eden Merkel, sağlık ve güvenlik alanında Japonya ile yakın çalışacaklarını kaydetti.

Abe de Ukrayna konusunun acil bir durum olduğunu belirterek, tüm tarafların gerginliğin azalması için çaba sarf etmelerinin önemli olduğunu ifade etti.

Bu konuda Almanya ile yakın çalıştıklarını belirten Abe, Rusya'nın uluslararası çerçevede sorumlu bir aktör olarak davranmasının önemli olduğunu kaydetti.

Ukrayna'daki durumun küresel bir sorun olduğunu, mevcut durumun şiddet kullanarak değiştirilemeyeceğine işaret eden Abe, Cenevre'de varılan anlaşmanın meyvesini vermemesinden ve durumun iyileşmemesinden dolayı endişe duyduklarını kaydetti.

Gelecekte nasıl önlemler alacakları konusunda G7 ülkeleri kapsamında birlikte çalışacaklarını belirten Abe, "Rusya ile görüşmelere devam edilmesinin önemli olduğunu" kaydetti.

Abe, "Ukrayna'daki durumun diplomatik yolla normalleşmesi gerektiğini, Japonya'nın sorunun çözülmesi için buna aktif bir şekilde katkı sağlayacağını" kaydetti.

Almanya ile değişik alanlarda işbirliği yapacaklarını belirten Abe, Merkel'in 2015'te Japonya'yı ziyaret edeceğini ifade etti.

İki lider, AB ile Japonya arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin ilerletilmesini istediklerini ifade ettiler.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com