Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Apakan:

DONETSK (AA) - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Rusya yanlısı silahlı gruplar tarafından alıkonulan uluslararası gözlemcilerin bir an önce serbest bırakılması için AGİT olarak uğraştıklarını söyledi.

Ertuğrul Apakan, misyonundan bir gözlemci heyetiyle Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentine gelerek, kentin yöneticileriyle görüştü ve daha sonra basına açıklamada bulundu.

Donetsk'te belediye başkanı ve vali yardımcısı ile faydalı görüşmeler yaptıklarını belirten Apakan, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle de görüşme fırsatı bulduğunu söyledi. Apakan, misyonlarının ülkede olanları gözlemlemek ve bunları rapor etmek olduğunu ifade ederek, halkın görüşlerini almak istediklerini belirtti. 

Ukrayna hükümetinin daveti ve AGİT üyesi 57 ülkenin onayıyla Ukrayna'da bulunduklarını dile getiren Apakan, "Ukrayna'nın ve Ukrayna halkının çıkarları için buradayız" dedi.

"Her zaman tarafsız, şeffaf olacağız" diyen Apakan, 16 Nisan'da Cenevre'de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna'nın üzerinde anlaştığı bildirinin uygulanması için çalıştıklarını söyledi.

- "Serbest kalmaları için uğraşıyoruz" -

Apakan, burada temaslarda bulunduklarını, uluslararası askeri gözlemcilerin bir an önce serbest bırakılması için uğraştıklarını vurguladı.

Buna ilişkin görüşmelerin kendi misyonu değil, başka bir misyona ait ekip tarafından yürütüldüğünü belirten Apakan, diyalog kurmanın önemine işaret etti ve bunun için çalışmalarını yürüttüklerini aktardı.

Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentini kontrolünde tutan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, 25 Nisan'da 8 AGİT askeri gözlemcisini alıkoymuş, yapılan görüşmelerin ardından birini diyabet hastası olduğu için serbest bırakmıştı. Rusya yanlıları tarafından alıkonulan ekibin arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’nden askeri gözlemcilerle 5 Ukrayna askeri yetkilisi de bulunuyor.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'nun 120 gözlemcisi bulunuyor. Yakında bu sayının 300'e, daha sonra da 500'e yükseltilmesi planlanıyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com