Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Turçinov:

KİEV (AA) – Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, "Hükümet, günümüzde Donetsk'te ve ona bağlı bazı ilçelerde durumu kontrol etmiyor" dedi.

İl belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, ülkedeki mevcut durumu ele alan Turçinov, emniyet birimlerinin Donetsk ve Lugansk'taki durumu kontrol altına almasının mümkün olmadığını söyledi. Turçinov, söz konusu bölgelerdeki emniyet birimlerinin, üstlendikleri görevleri yapmakta yetersiz ve çaresiz kaldığını, bazılarının ise terör örgütlerini desteklediğini veya iş birliği yaptığını belirtti.

Turçinov, özellikle Donetsk ve Lugansk kentlerinde durumun ciddi olduğuna işaret ederek, "Özellikle Donetsk ilindeki durum çok tehlikeli. Slavyansk şehri, Rusya'nın kontrol ettiği gruplar tarafından işgal edilmiş durumda. Bunlar, terörist ve saldırgan gruplar. Onlar, insanları öldürüyor, rehine alıyor" diye konuştu.

Kolluk kuvvetlerinin Donetsk ve Lugansk durumu kontrol altına alamamasının esas nedeninin, görevlerini yapmamalarından kaynaklandığını vurgulayan Turçinov, ayrıca bölge halkının önemli bölümünün de Rusya'nın propagandalarına kandığını aktardı. 

Emniyet birimlerinin, 25 Mayıs'taki devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmasını sağlaması gerektiğini de dile getiren Turçinov, Rusya'nın, Ukrayna'daki durumu istikrara kavuşturacak ciddi etkenlerden biri olduğunu anladığı seçimlerin düzenlenmemesi için çaba harcadığını ve devlete karşı çalışan güçleri finanse ettiğini söyledi.

Turçinov, buna rağmen, mevcut yasalar gereği devlet başkanlığı seçimlerinin yapılacağına değinerek, hükümetin Kırım'da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının oy kullanabilmesi için imkan sağladığını belirterek, "Biz, işgal altındaki Kırım'da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının komşu Herson ve Odessa illerinde oy kullanmasını sağlayan mekanizma oluşturduk" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com