Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Uluslararası askeri gözlemciler, AGİT heyeti, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ve Rusya temsilcisi Lukin tarafından teslim alındı

DONETSK (AA) - Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı kişilerce alıkonan uluslararası askeri gözlemciler Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan bir heyet ile (AGİT) Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Rusya temsilcisi Vladimir Lukin tarafından Slavyansk dışında bir kontrol noktasında teslim alındı.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu heyeti ile Jagland ve Lukin, daha sonra gözlemcilerle 90 kilometre mesafedeki Donetsk'e geldi. 25 Nisan'dan bu yana alıkonan uluslararası gözlemciler arasında 4 Alman, 1 Danimarkalı, 1 Polonyalı ve 1 Çek görevli bulunuyordu. Gözlemcilerin Donetsk'te kısa bir süre dinlendikten sonra en kısa sürede Almanya'ya gidecekleri belirtildi.

Donetsk'e geldikten sonra Vladimir Lukin ile basına açıklama yapan Jagland, "Uluslararası toplumun temsilcisi olarak rehinelerin bırakılmasından dolayı çok mutlu ve rahatlamış durumdayım" dedi. Jagland, rehinelerin bırakılmasına yönelik çalışmalara destek verenlere özellikle Rus temsilci Lukin'e teşekkür etti. 

Lukin ise gözlemcilerin serbest bırakılması karşılığında Rusya yanlısı grupların herhangi bir talepte bulunmadığını söyledi. Lukin, gözlemcilerin bırakılması kararının tamamen "insani" olduğunu kaydetti. Bir Rus vatandaşı olarak Ukrayna'da sorun yaşanmasını istemediğini söyleyen Lukin, Slavyansk'ta gazetecilerin rahatça çalışabilmesi için de görüşme yapıp yapmadıklarının sorulması üzerine, tamamen AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılmasına odaklandıklarını belirtti. Lukin, sorunların silah ve şiddet olmadan barışçıl yollarla çözülmesini arzuladıklarını kaydetti.

Aynı soruya Jagland da ifade özgürlüğünün destekçisi olduklarını ancak buradaki amaçlarının şu anda sadece AGİT gözlemcilerinin bırakılmasına yönelik çalışmalar olduğunu kaydetti.

Rusya yanlısı gruplar nisan başından bu yana Ukrayna'nın doğusundaki çok sayıda kentte kamu binalarını federasyon kurulması amacıyla referandum talebiyle işgal altında tutuyor. Slavyansk, silahlı grupların en yoğun olarak bulundukları kent olarak öne çıkıyor. AGİT çalışmaları kapsamında bu bölgede gözlem amacıyla bulunurken yakalanan gözlemciler, Slavyansk'ta tutuluyordu.

Ukrayna ordusunun iki gün önce Slavyansk'ta silahlı gruplara yönelik başlattığı terörle mücadele operasyonu devam ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com