Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Colville : "Tansiyonu düşürmek ve şiddeti önlemek için bütün düzeylerde kapsayıcı ve katılımcı bir diyalog, acil konu haline gelmiştir"

CENEVRE (AA) - BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Ukrayna'da tansiyonu düşürmek ve şiddeti önlemek için bütün düzeylerde kapsayıcı ve katılımcı bir diyalogun, acil konu haline geldiğini söyledi.

Colville, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Ukrayna'daki şiddetin artması nedeniyle kaygı duyduklarını belirterek, bütün tarafları krize barışçı çözüm bulmaya çağırdı.

Hükümetin, askeri ve polis operasyonlarının uluslararası standartlarda yapılmasını sağlaması gerektiğini ifade eden Colville, aşırı güç kullanımından kaçınılmasının önemine işaret etti.

Silahlı muhalif grupların bütün yasadışı faaliyetlerini durdurmasını isteyen Colville, bu grupların işgal ettikleri yerleri bir an önce boşaltması ve kaçırdıkları insanları bırakması gerektiğini kaydetti.

Colville, "Tansiyonu düşürmek ve şiddeti önlemek için bütün düzeylerde kapsayıcı ve katılımcı bir diyalog, acil konu haline gelmiştir" dedi. Sözcü, ülkede barışçı gösterilere izin verilmesi ve ifade özgürlüğünün korunması çağrısında bulundu.

Gazetecilere yapılan saldırıları da kınayan Colville, gazetecilerin doğru bilgiye ulaşmasının, yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonun da önüne geçeceğini kaydetti.

25 Mayıs'ta yapılacak seçimlere çok az zaman kaldığına dikkati çeken Colville, "Seçimler, Ukrayna'nın uzlaşı ve istikrar sürecine başlaması için en iyi fırsat" dedi.

- Feltman bölgeye gidecek-

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Corinne Momal-Vanian ise BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman'ın bu hafta içinde Ukrayna'daki kriz konusunda görüşmeler yapmak üzere bölgeye gideceğini bildirdi.

Vanian, Feltman'ın Kiev ve Moskova'da temaslarda bulunacağını kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com