Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Merkel ve Hollande, Rusya'yı ağır yaptırımlarla tehdit etti

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Françoise Hollande, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta devlet başkanlığı seçimlerinin yapılamaması halinde Rusya'yı ağır yaptırımlarla tehdit ettiler.

Almanya'nın kuzeyindeki Stralsund kentinde biraraya gelen iki lider, Ukrayna'da yaşanan krizde Almanya ve Fransa'nın olaylar karşısında ortak hareket etme kararı aldıklarını kamuoyuna açıkladılar. 

İki lider yaptıkları ortak yazılı açıklamada, gelecek günlerde Ukrayna ile ilgili 5 konunun kendileri için en öncelilkli konular olduğunu duyurdu, bunları da seçimler, gerilimin azaltılması, ulusal diyalog, anayasa süreci ve ekonomik işbirliği olarak sıraladı.

Ukrayna'daki seçimlerin AGİT gözlemcileri gözetiminde ve sağlıklı bir şekilde yapılmasını talep eden Merkel ve Hollande, Ukrayna'nın doğusundaki bölgelerde yapılmak istenen referandumun hukuksuz olduğunu ifade etti.

Açıklamada ayrıca, ''Başkanlık seçimleri yapılmaması halinde ülke daha da istikrarsızlaşır. Almanya ve Fransa bu konuda 6 Mart 2014'teki Avrupa Komisyonu'nun öngördüğü sonuçları uygulamakta birlikte hareket edecektir'' ifadelerine yer verildi.

Odessa ve Mariupol kentlerinde insanların hayatlarını kaybetmelerinden derin üzüntü duyduklarını açıklayan iki lider, tüm tarafların şiddet ve provokatif eylemlerden kaçınması gerektiğini belirtti.

Sözkonusu bölgelerdeki silahların AGİT gözetiminde 15 Mayıs'tan itibaren toplanması gerektiğini, bunun da Ukrayna güvenlik güçlerini şiddetten kaçınmayı sağlayacağı ifade edildi.

Ukrayna'da ulusal diyalog çağrısını yineleyen iki lider, Ukrayna hükümeti ve bölge temsilcilerinin karşılıklı olarak seçimlerin yapılacağı 25 Mayıs'tan önce görüşmelere başlamalarını talep etti.

Ukrayna hükümetinin gelecek günlerde anayasa reformunun ilerlemesi konusunda planları açıklaması gerektiği ifade edilen açıklamada, yerel yönetimlerin daha da güçlendirilmesi ve azınlık haklarının genişletilmesinin önemi vurgulandı.

Açıklamada, tüm tarafların Ukrayna ekonomisini ve enerji teminine zarar vermekten kaçınma sorumlulukları bulunduğu da hatırlatıldı.

Avrupa Komisyonu 6 Mart'ta aldığı kararında, Rusya'nın krizin çözümünden kaçınması durumunda, Rusya vatandaşlarına Avrupa'ya seyahat yasağı, Avrupa'daki banka hesaplarının bloke edilmesi ve ekonomi alanında ağır yaptırımlar getirileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com