Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov:

MOSKOVA (AA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yapılan referandumun sonuçlarının Kiev yönetimi ile diyalog halinde, güç ve şiddete başvurulmadan uygulanması gerektiğini söyledi.

Lavrov, temaslarda bulunmak üzere Moskova'ya gelen Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ukrayna'da yaşanan gelişmeler ile Donetsk ve Lugansk vilayetlerinde yapılan referandumlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Bölgedeki gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirten Lavrov, radikal gruplarla askeri birliklerin baskısı, halka karşı ağır silahlardan ateş açılmasına ve diğer engellemelere rağmen geniş katılım sağlandığını öne sürdü.

Rusya Devlet Başkanlığının, Donetsk ve Lugansk'ta yapılan referanduma saygı duyulduğuna ilişkin açıklamasını hatırlatan Lavrov, "Referandumun sonuçları, Kiev yönetimi ile diyalog yapılarak, güç ve şiddete başvurmadan uygulanmalıdır. Ümit ediyorum ki referandumun sonuçlarının uygulanması sivil şekilde gerçekleşir ve Donetsk ve Lugansk yetkilileri Kiev yönetimi ile diyaloğa girer. AGİT bu konuda destek olursa alkışlarız" dedi. 

- "Dörtlü görüşmeler gelecek vadetmiyor"

Ukrayna ile yeni görüşmelerin planlanmadığını da söyleyen Lavrov, Ukrayna, Rusya, AB ve ABD ekseninde yürütülen müzakerelerin gelecek vadetmediğini, 17 Nisan'da Cenevre'de üzerinde mutabık kalınan ilkelerin pratiğe dökülmesi gerektiğini vurguladı. 

Ukrayna yetkililerinin dörtlü müzakerelerde ısrar ettiğini hatırlatan Lavrov, "Muhalif bölgelerin temsilcileri de sürece dahil olmazsa kriz çözülemeyecek. Ne yazık ki hem ABD'de hem de Kiev'de birileri bölgelerin müzakerelere katılmasına karşı çıkıyor. Kiev yönetimi kendi halkı ile müzakere yapmak istemiyor. Bölgeler mutlaka sürece dahil edilmeli ve süreç cinayetlerin araştırılması ile paralel yürütülmelidir" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com