Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler
Devlet Başkanı Vekili Turçinov: "Ayrılıkçıların silahlarını bırakmaları ve rehineleri salıvermeleri durumunda, operasyonlar durdurulabilir"

KİEV (AA) – Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, doğudaki ayrılıkçıların silahlarını bırakmaları ve ellerindeki rehineleri salıvermeleri halinde, operasyonları durduracaklarını belirtti.

Ukrayna parlamentosunun bugünkü oturumunda, ülkenin doğusundaki terörle mücadele operasyonları ele alındı.

Turçinov, parlamentodaki partilerin grup başkanlarıyla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, doğudaki ayrılıkçıların silahlarını bırakmaları ve ellerindeki rehineleri salıvermeleri durumunda, terörle mücadele operasyonunun durdurulmasına ilişkin karar alınabileceğini dile getirdi. Turçinov, hükümetin bu sorunun barışçıl yolla çözülmesinden yana olduğunu kaydederken, Ukrayna'ya karşı savaşanlara yönelik ise gereken cevabı vereceklerini vurguladı.

"Teröristlerin eylemlerine gerekli karşılığı vermenin görevleri olduğunu" kaydeden Turçinov, “Biz, işbirliğine, diyaloğa hazırız. Bu diyaloğu sürdürüyoruz ve bu çerçevede hükümetin yetkilerinin dağılımı ve bölgelere daha fazla yetki verilmesine ilişkin anayasada değişiklikler yapmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Bu arada, parlamentoda söz konusu operasyonların sonlandırılmasına ilişkin uzlaşma sağlanamadı. Bölgeler Partisi Grup Başkanı Aleksandr Yefremov, böyle bir durumda çalışmanın ikiyüzlülük olduğunu kaydederek partisinin salonu terk edeceğini dile getirdi. Konuşmanın ardından partililer salondan ayrıldı.

Parlamento çıkışında gazetecilere konuşan Yefremov, “Biz, dün yapılan yuvarlak masa toplantısında, sonraki toplantının Donetsk'te yapılmasına karar vermiştik. Oysa bugün Donetsk'teki çatışmalarda insanlar ölüyor. Bunu protesto etmek için de salonu terk ediyoruz” ifadesini kullandı.

Tüm Ukraynalıların Özgürlük Birliği lideri Oleg Tyagnibok da parlamentoda yaptığı konuşmada, parlamentonun çalışmasına engel oluşturan Bölgeler Partisi ve Ukrayna Komünist Partisi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com