Ukrayna'nın doğusundaki olaylar

Ukraynanın doğusundaki olaylar
Devlet başkanı adayı ve Milletvekili Tsaryev:

SLAVYANSK (AA) - Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde devlet başkanı adayı olan Bölgeler Partisi Milletvekili Oleg Tsaryev, "Kiev'deki hükümetten Cenevre anlaşmasına uymasını talep ediyoruz ve bu konuda AGİT'in hükümete baskı yapmasını istiyoruz" dedi.

Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Slavyansk'a gelen Tsaryev, getirdiği insani yardımları Rus yanlısı ayrılıkçılara teslim etti. 

Donetsk şehri yakınındaki Makeyevka kasabasından çok sayıda araçla konvoy halinde Slavyansk'a gelen Tsaryev'i, belediye binası önünde Rus yanlısı ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponamaryev karşıladı. Tsaryev, Ponamaryev ile bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından, belediye binası önünde gazetecilere açıklama yapan Tsaryev, Donetsk'ten gelirken, Ukrayna askerlerinin kontrol ettiği birçok kontrol noktasından geçtiğini, buralardaki askerlere kendi halklarına karşı silah kullanmamaları konusunda uyarıda bulunduğunu belirtti.

Tsaryev, Slavyansk'ta Ukrayna hükümetinin iddia ettiği gibi "terörcü" ve "suç çetelerinin" aksine, kendi topraklarının özgür ve kalkınmasını isteyen sivil halk ile karşılaştığını savunarak Ukrayna hükümetinin bir an önce bölgedeki silahlı kuvvetlerini geri çekmesi ve sivil halka karşı silah kullanmaktan kaçınması gerektiğini söyledi. 

Rus yanlısı ayrılıkçıların talep ettiği federalizm için referandumun yapılmasını desteklediğini kaydeden Tsaryev, AGİT ve emniyet birimleri tarafından tutuklanan federalizm taraftarlarının serbest bırakması konusunda Ukrayna hükümetine baskı yapmasını istedi. Tsaryev, "Tutuklananların serbest bırakılmasını istedik. Onlar, önce bizim tutuklananları serbest bırakmamızı, sonra ise kendilerinin de tutukluları salıvereceklerini dile getirdi. Biz de Tüm Ukraynalıların Özgürlük Birliğinin iki üyesini serbest bıraktık. Ancaki Kiev'deki hükümet bu şartları yerine getirmedi ve tutuklanan hiç kimseyi salıvermedi ve bizi kandırdı" diye konuştu.

Tsaryev, "Biz, Kiev'deki hükümetten Cenevre anlaşmasına uymasını talep ediyoruz ve bu konuda AGİT'in hükümete baskı yapmasını istiyoruz" ifadesini kullandı. 

Slavyansk'taki ayrılıkçıların liderleriyle alıkonulan yabancı askeri gözlemcilerin serbest bırakılmasına ilişkin konularda da görüşmelerde bulunduğunu kaydeden Tsaryev, şu anda, AGİT heyeti ile ayrılıkçıların liderleri arasında yabancı askeri gözlemcilerin serbest bırakılmasına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini, gerekirse bu konuda AGİT heyeti üyeleriyle görüşebileceğini dile getirdi.

Oleg Tsaryev'in, uzun zamandan beri gerginliklerin devam ettiği ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Slavyansk'a gelen ilk Ukraynalı siyasetçi olması, kent halkının büyük ilgisiyle karşılık buldu.

Öte yandan, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından önceki gün alıkonulan yabancı askeri gözlemcilerin salılverilmesine ilişkin müzakerelerde bulunmak üzere Slavyansk'a gelen AGİT heyeti ile ayrılıkçılar arasındaki görüşmeler ise devam ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com