Ukrayna'nın doğusundaki olaylar

Ukraynanın doğusundaki olaylar
Hükümet güçlerinin açtığı ateşte, Slavyansk'ta yaşayan Ahıska Türklerinin evlerine de havan mermileri isabet etti

SLAVYANSK (AA) – Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolündeki Slavyansk'a dün hükümet güçlerince açılan ateş sonucu bazı havan mermileri Ahıska Türklerinin evlerine de isabet etti. Bunun üzerine Ahıska Türkleri, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 120 kişiyi, kendi imkanlarıyla Slavyansk'ın 100 kilometre uzaklığındaki Donetsk'e tahliye etti.

Slavyansk'ın yakınındaki Karaçun tepesine konuşlanan hükümet güçleri ayrılıkçıların bulunduğu şehrin girişlerindeki noktalara saldırı düzenlerken, açılan ateşin şehrin yakınındaki Ahıska Türklerinin yoğun yaşadığı Çervoniy Malaçar köyünde bulunan birçok eve isabet etmesi sonucu bazı evler hasar gördü.

Hükumet güçleri ve ayrılıkçıların birbirlerine karşı aralarında havan toplarının da bulunduğu ağır silahlardan açtığı ateşin söz konusu köyde yaşayan Ahıska Türklerine ait 3 eve de isabet etmesi sonucunda bu evlerde çeşitli hasarlar meydana geldi. Son günlerde Çervoniy Malaçar köyünde taraflar arasındaki çatışmaların artması üzerine, köyde yaşayan Ahıska Türkleri, ailedeki kadın, çocuk ve yaşlıları daha güvenli yere tahliye etme kararı aldı. Bunun üzerine, Çervoniy Malaçar'da yaşayan aralarında kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 120 kişilik bir grup Donetsk'e tahliye edilirken, kentteki bir camiye yerleştirildiği bildirildi.

Ahıska Türkleri Vatan Cemiyet Donetsk Temsilcisi Nebican Basatov, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasında şehrin yakınlarındaki çatışmaların arttığını kaydederek, bunun sonucunda kentin girişinde bulunan Çervoniy Malaçar köyünde yaşayan Ahıska Türklerine ait bazı evlerin de çeşitli ölçülerde hasar gördüğünü dile getirdi. Basatov, daha önce de taraflar arasında sık sık çatışmaların yaşandığı Semenevka köyünde yaşayan Ahıska Türklerine ait evlerin de hasar gördüğünü hatırlattı.

-"Türkiye'den başka yardım isteyeceğimiz ülke yok"-

Basatov, Çervoniy Malaçar köyünün şu anda hükumet güçleri ile ayrılıkçıların konuşlandıkları menzillerin tam ortasında kaldığını hatırlatarak, bundan dolayı taraflar arasında çıkan çatışmalarda tarafların uzaktan havan topları da dahil ağır silahları kullandığını vurguladı. Köy yakınlarında taraflar arasında sık sık çatışmaların çıkmasından dolayı şu anda köyde bulunmanın dahi sakıncalı olduğunu kaydeden Basatov, “Buna rağmen, her ailenin erkekleri evlerinde kalmaya devam ediyor. Bahçedeki ürünleri ve ahırdaki hayvanlara bakmak lazım” ifadesini kullandı.

Basatov, bu saldırılarda şans eseri can kaybının yaşanmadığını ifade ederek, buna rağmen olası saldırılarda ölümlerin önüne geçmek için köydeki Ahıska Türklerinin kadın, çocuk ve yaşlıları güvenli yere tahliye ettiğini belirtti. Basatov, köyde kalan ahalinin de gece taraflar arasında çıkan çatışmalar ve köyün üzerinden ağır silahlardan atılan kurşunların geçmesinden dolayı korkudan uyuyamadıklarını kaydederek, “Köyde kalan insanlar da gece evin bodrumlarında geceliyor. Vatandaşların hiçbir can güvenliği yok” diye konuştu.

Basatov, ayrıca son dönemde Slavyansk'ta meydana gelen olaylardan dolayı, bölgede yaşayan Ahıska Türklerinin can güvenliği konusunda Türkiye'den yardım talebini yinelerken, “Biliyoruz, Soma'da yaşanan maden faciası Türkiye'ye çok büyük acılar getirdi ancak bizim de Türkiye'den başka yardım isteyeceğimiz bir ülke de yok.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com