"Ulaşım çilesi artık bitsin!.."

"Ulaşım çilesi artık bitsin!.."
Tekli sistem, ikili sistem ve yeniden tekli sistem derken otobüs numaralarını, sistemde yapılan değişiklikler nedeniyle bir birine karşıtıdıklarını belirten vatandaşlar; "Bu soğuk ve karlı havalarda hangi otubüse bineceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Şofö

Tekli sistem, ikili sistem ve yeniden tekli sistem derken otobüs numaralarını, sistemde yapılan değişiklikler nedeniyle bir birine karşıtıdıklarını belirten vatandaşlar; 'Bu soğuk ve karlı havalarda hangi otubüse bineceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Şoförlere soruyoruz onlarda tam olarak bilgilendirilmediklerini belirtiyor. Ulaşım çilesinin artık son bulmasını istiyoruz ve tekli sistemin zamsız fiyatlarla devam etmesini istiyoruz' şeklinde uluşımda sürekli yapılan değişikliklere tepki gösterdi.
'TEKLİ SİSTEM İYİ AMA ZAM GERİ ALINMALI'
Kütahya Belediyesi tarafından toplu ulaşım sisteminde sürekli değişikliklerin yapılmasından dolayı ulaşımın deneme tahtasında dönüştürüldüğünü ifade eden Kütahyalı vatandaşlar, ikili sistemden tekli sisteme dönülmesinin halk tarafından iyi bir karar olduğunu ancak ulaşıma yapılan zammın geri çekilmesi gerektiğini ifade ettiler.
Tekli sisteme yeniden geçilmesine olumlu tepki veren halk; 'İkili sistemden yeniden tekli sisteme geçilmesi bizim açımızdan son derece sevindirici ancak biz tekli sistemin devam etmesini ve yapılan zammın geri alınmasını istiyoruz. Biz asgari ücrete çalışıyoruz, bir ayda yol parasına 96 TL yapıyoruz yaklaşık maaşımızın 3'te birini yol parasına vermek zorunda bırakılıyoruz. Bu aldığımız asgari ücretle biz nasıl çocuklarımızı okutalım her şeye zam yapılıyor. Kütahya Türkiye'nin birçok iline oranla uluşımda çok çok pahalı bir il biz yetkililerin halkı düşünmesini istiyoruz' şeklinde tekli sistemin yapılan zammın geri çekilere devam etmesini istediklerini dile getridiler.

'TEKLİ SİSTEM KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMELİYİZ'
Vatandaşlar, yine her şeyin karşıtığını ve zamlı tarife ile karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, tekli sistem konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini belirttiler.
Ulaşımda yeniden sistem değişikliğine gidilmesi ile ile birlikte otobüs numaralarının ve güzergahlarının da değiştiğini anımsatan vatandaşlar Kütahya Belediysi'nin bilgilendrme konusunda eksik kaldığını savundular.
Biz ikili sistemİ gizli zam olduğu için kaldırılmasını istedik; ancak Kütahya Belediyesi ikili sistemi uygulamadan kaldırırıken eski sisteme zamlı bir şekilde döndü diyen vatandaşlar; 'Biz bu duruma anlam veremiyorz. Her gün toplu ulaşımda yeni bir değişiklik yapılacak mı diye uyanıyoruz. Gideceğimiz bütün güzergahları karıştırmış durumdayız. Her yapılan değişiklik biziz aleyhimize oluyor. Biz bu durumdan kurtulmak istiyoruz. Artık ucuz ve karmaşık olmayan bir sistemle seyyahat etmek istiyoruz' şeklinde kouştular.

'ZAMLAR GERİ ALINSIN'
Tekli sisteme zamlı bir şekilde dönüldüğünü yapılan uygulamanın halkın aleyhine bir uygulama olduğunu savuna Kütahya Tüketiciler Birliği Derneği Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı,Belediye Başkanı Mustafa İça'nın her zaman halkın yanıda olduğunu söylediğini ancak bu söylemin sözde bir söylem olduğunu ifade etti.
Belediyenin amacı Kart43'ü zen etmek olduğunu iddia eden Nazlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Her defasında halkın yanında yer aldığını söyleyen kişilerin amacı sadece E-Kenti (Kart 43) memnun etmekten öteye gitmemektedir; ucuzluğu getirdiğini savunanlara soruyoruz? Tekli sisteme 1.45 TL fiyat verenler, kimlerin avukatlığını yapmaktadır. Halkı düşünmek, halkın yanında mı yer almak, esnafın yanında mı yer almaktır. Bunun Neresi ucuzluk?” şeklinde sert açıklamalarda bulundu.
Yaşanan yargı süreçleri sonucunda toplu ulaşımda Kütahya Belediyesi'nin yetkisinin daha da arttığını belirten Nazlı, İça'ya verilen yetkinin halk lehine kullanılmadığını da dile getirdi.
Belediye tarafıdan yapılan değişikliklerin halkı mağdur ettiğini ifade eden Nazlı; “Artık yargı süreci ile son geldiğimiz noktada, toplu taşımada güzergâhların düzenlenmesinden, fiyat tarifesine her türlü yetkinin Belediyeye ait olduğunu ortada, ancak verilen fiyatların hiç te vatandaşın lehine olmadığını kendileri de biliyor. Dolayısıyla 'biz yasaların verdiği her türlü hakkı vatandaşımız ve otobüsçü esnafımız lehine kullanmaya çalışıyoruz' diye iddia edenler gerçeği neden gizliyor acaba, burada verilen zamdan halk memnun değil, otobüsçü esnafı memnun değil, tek memnun olan E-Kent ve Kütahya Belediyesi başka kimse memnun değil” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com