Ulaşıma zam koltuğundan etti

Ulaşıma zam koltuğundan etti
Hindistan'da Raylı Ulaşımdan Sorumlu Bakanı Dineş Trivedi, partisinin yapılan yolcu zamlarını protesto etmesi nedeniyle istifa etti.

Geçen hafta uygulanan yolcu zamları, koalisyon ortağı Trinamool Kongre Partisi'nin grup toplantısında protestolara neden oldu. Trinamool Kongre Partisi'nin üyeleri zamların geri çekilmesini istedi, Bakan Trivedi ise bu isteği görmezden geldi.

Hindistan'da kamuya ait demiryollarında sefer yapan 7000 tren günde 13 milyon yolcu taşıyor. Bakan Trivedi, Çarşamba günü yapılan toplantıda, Devlet Demiryollarının zor bir dönem geçirdiğini söyleyerek tren yolcu tarifelerini kilometre başına 30 rupi (0.006 dolar) arttırdı. Ancak kararın açıklanmasından bir kaç saat sonra Trinamool Kongre Partisi Başkanı Mamata Banerjee, fiyat artışını onaylamadıklarını ve bakanın istifasını talep ettiklerini açıkladı.

Disiplin

Bakan Trivedi, Pazar akşamı Trinamool Kongre Parti Başkanı Banerjee'yle görüştükten sonra geri adım attı. Trinamool Kongre Partisi sayesinde bakan olduğunu söyleyen Trivedi partisinin disiplin kurallarına uyacağını ifade etti. Parti Başkanı Banejee Başbakan Manmohan Singh'den Bakan Trivedi'yi görevden almasını ve yerine Mukul Roy'un getirilmesini istedi. Bakan Trivedi, 10 yıldır hiç zam yapılmadığı için demiryolları ücretlerini arttırmasını gerektiğini ancak buna rağmen sokaktaki vatandaşı düşünerek fiyat artışını asgari düzeyde tuttuğunu belirtmişti. Demiryolu görevlileri ise son sekiz yılda yapılan benzin fiyat artışlarının gelir tablolarını olumsuz etkilediğini söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com