Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisi TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebilecek, bu konuda herhangi bir keyfi uygulama söz konusu olamayacak"- "Trafik bilgileri olarak istenecek veriler, arayan ve aranan IP'ler, arama tari

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni internet düzenlemesi ile ilgili yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını bildirdi.

Bakan Elvan, yazılı açıklamasında, kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğin belirtti.

Söz konusu bilgilerin TİB tarafından, ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini ifade eden Elvan, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını belirtti.

Trafik bilgilerinin saklanması konusuna da değinen Bakan Elvan, trafik bilgileri olarak istenecek verilerin; arayan ve aranan IP'ler, arama tarihi ve saati olduğunu kaydetti.

Trafik bilgileriyle ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği'nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, internet servis sağlayıcıları tarafından bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti.

Bakan Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemelerle ortaya konulacağını ifade etti. Bu çalışmalara BTK ile birlikte bütün içerik, yer ve servis sağlayıcıların da katılacağını belirten Elvan, konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını kaydetti.

Muhabir: Tamer Toğanaş
Yayınlayan: Bülent Karaaslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com