Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
(Google DNS'lerin engellendiği iddiası) "Şu an bana gelmiş bir bilgi yok. Bilemiyorum. Böyle bir karar olduğunu düşünmüyorum. Onun için bir şey söylemek erken. Bu konuda bana gelen bir bilgi yok"

KONYA (AA) - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Google DNS'lerin de engellendiği iddiasına ilişkin, "Şu an bana gelmiş bir bilgi yok. Bilemiyorum. Böyle bir karar olduğunu düşünmüyorum. Onun için bir şey söylemek erken. Bu konuda bana gelen bir bilgi yok" dedi

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan Elvan, burada, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun "Twitter'a tedbir amaçlı erişim engelinin ardından dolaylı yollardan erişim sağlayan Google DNS'nin de kapatıldığı yönünde iddialar var" sorusu üzerine Elvan, "Şu an bana gelmiş bir bilgi yok. Bilemiyorum. Böyle bir karar olduğunu düşünmüyorum. Onun için bir şey söylemek erken. Bu konuda bana gelen bir bilgi yok" dedi.

Elvan, "Twitter Şirketi'nden bu kararla ilgili gelip görüşenler oldu mu?" sorusuna "Dün arkadaşlarımız görüştü. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'ndan (BTK)  ve Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'ndan TİB) başkanlarımız görüştü. Zannedersem görüşmeler sürüyor" ifadelerini kullandı.

- "Biz sosyal medyaya karşı değiliz"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuyla ilgili Twitter mesajının hatırlatılması üzerine Elvan, şunları kaydetti:

"Biz sosyal medyaya karşı değiliz. Bizatihi bu hükümet sosyal medyanın altyapısını oluşturan bir hükümet. Gerçekten, Avrupa standartlarının ve bir çok gelişmiş ülke standartlarının üzerine çıkaran yine bu hükümettir. Dolayısıyla biz internetin yaygınlaştırılmasını ve sosyal medyanın daha fazla kullanılmasını arzu ediyoruz. Ancak biliyorsunuz, bunların hepsi birer şirket. Google da,  Twitter da, Yahoo da birer şirket. Bu şirketlerin bizim yasalarımıza uymasını istiyoruz. Söylediğimiz şey bu. Bizim yasalarımızın gereği neyse, bir şirket diyorsa ki 'ben sizin mahkeme kararlarınızı tanımıyorum biz bunu kabul edemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu karara bu şirketler uymak zorundalar. Bizim kanunlarımızın üstünde, bunların bir ayrıcalığı yok. Onlar da netice de bir şirket, Amerikan şirketi. Bu şirketlerin de bizim kendi hukukumuza uymaları gerekir. Ocak ayından bugüne kadar tam 643 adet TİB tarafından Twitter'a vatandaşlarımızın talepleri yönlendirilmiş. Bunlardan aşağı yukarı 30'un üzerindeki talep mahkeme kararı, diğerleriyse kişilik haklarının ihlali, hakaret, yalan, iftira ve yalana yönelik bir takım şikayetler aktarılmış. Şimdi siz bunların hiçbirine cevap vermezseniz, bunları dikkate almazsanız olur mu böyle bir şey? Herkes Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uyacak."

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının açıklaması...

Elvan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesiyle ilgili kendilerinin talep ve kararının bulunmadığı yönündeki açıklamasıyla ilgili ise "Oradaki husus, bildiğim kadarıyla savcılığın TİB'e bir konuyla ilgili olarak talebi olmuş ancak bunun detayını başsavcılığa sormanız gerekiyor. TİB'e böyle bir başvuru söz konusu. Yani başsavcılık tarafından, özellikle spesifik bir konuya yönelik olarak başsavcılığın TİB'e başvurusu söz konusu. Dolayısıyla bu mahkeme kararlarına ilave olarak TİB bunu da dahil etmiş. Olay bundan ibaret."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com