Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Konya'da:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Konyada:
"Gerçek hayatta suç olan her şey sanal hayatta da suçtur. Bu Avrupa Birliği'nin temel ilkelerinden, kendi direktifinde yer alan temel hususlardan birisidir. O zaman Avrupa Birliği şunu söylüyor; 'gerçek hayatta suç olan, sanal hayatta suç değildir'. Böyle

KONYA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gerçek hayatta suç olan her şeyin sanal hayatta da suç olduğunu belirterek, "Bu Avrupa Birliği'nin temel ilkelerinden, kendi direktifinde yer alan temel hususlardan birisidir. O zaman Avrupa Birliği şunu söylüyor; 'gerçek hayatta suç olan, sanal hayatta suç değildir'. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Bu Avrupa için geçerli olacak, Türkiye için geçerli olmayacak" dedi.

Elvan, Ereğli ilçe teşkilatı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, "Twitter özellikle Türkiye'nin almış olduğu mahkeme kararlarını uygulamıyor, diğer ülkelerinkini uyguluyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Elvan, Twitter'ın özellikle mahkeme kararını Türkiye'de uygulanmasında duyarsız olduğunu söyledi.

Bu konuda özellikle Twitter tarafından ciddi adımlar atılmasını beklediklerini ifade eden Elvan, "Türk hukuk sistemine herkesin saygı göstermesi gerekir. Bu şirket ister yurt içinde olsun ister yurt dışında olsun nerede olursa olsun, Türk hukukuna saygı gösterilmesi gerekir diye düşünüyorum. Dünyadaki örneklerine baktığımızda özellikle Fransa'da antisemitizm konusunda geçmişte mahkeme kararları var. Bu kararların Twitter tarafından dikkate alındığını görüyoruz. Yine Almanya'da Neonazi konusunda da mahkeme kararları var. Bu konuda da Twitter'ın mahkeme kararlarını uyguladığını görüyoruz. Diğer ülkelere gösterdiği hassasiyeti, Türkiye'de de göstermesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. 

Elvan, Twitter'ın erişimini engellemesi üzerine Avrupa'dan gelen tepkilerle ilgili soruya ise ortada mahkeme kararları olduğunu belirtti.

Elvan, şöyle devam etti:

"Gerçek hayatta suç olan her şey sanal hayatta da suçtur. Bu Avrupa Birliği'nin temel ilkelerinden, kendi direktifinde yer alan temel hususlardan birisidir. O zaman Avrupa Birliği şunu söylüyor; 'gerçek hayatta suç olan, sanal hayatta suç değildir'. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Bu Avrupa için geçerli olacak, Türkiye için geçerli olmayacak. Eğer sanal hayatta işlenmiş bir suç varsa, bu konuda bir mahkeme kararı varsa, o mahkeme kararının ilgili şirket tarafından uygulanması gerekir. Türk hukuk sistemine riayet edilmesi gerekir diye düşünüyorum." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com