“Ülke ekonomisine 50 milyon TL katkı sağlayacağız”

“Ülke ekonomisine 50 milyon TL katkı sağlayacağız”
Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda 2010-2011 yılı 85. pancar alım kampanyası, düzenlenen törenle başladı. Kampanya açılışına katılan Vali Özdemir Çakacak, Türkiye'nin küresel ekonomik krizden en az etkilenen ü

Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda 2010-2011 yılı 85. pancar alım kampanyası, düzenlenen törenle başladı. Kampanya açılışına katılan Vali Özdemir Çakacak, Türkiye'nin küresel ekonomik krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

Şeker fabrikası önünde düzenlenen törene Uşak Valisi Özdemir Çakacak, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Savaş, Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Örgül, ile daire müdürleri, AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper ve pancar üreticileri katıldı. Nuri Şekeri Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Nurettin Görgül, açılışta yaptığı konuşmada, '2010 yılında pancar ekimi için 180 bin ton kota tahsis edildi. 122 köyde 4 bin 122 çiftçimiz tarafından 36.380 dekar alanda ekim yapıldı. Bu kampanya döneminde 160 bin ton pancar tesellüm edilmesi beklenmektedir. Pancar ekimi zamanında ise interland alanı içersinde yer alan Uşak merkez, Banaz, Sivaslı, Çivril, Çal, Baklan, Sinanpaşa, Salihli ilçelerinde ekim yaptırdık. Bu pancarın tahmini bedeli olarak çiftçiye ödenecek olan 20 milyon TL'nin şu ana kadar 7milyon TL'si ayni ve nakdi avans olarak ödenmiştir. 24 Eylül - 21 Aralık 2010 tarihleri arasında sürecek pancar kampanyasında ise net olarak 160 bin ton pancar işlenerek, bu pancarlardan 23 bin ton kristal şeker, 6 bin 500 bin ton melas, 54 bin ton yaş küspe üretilecektir. Üretim sonunda elde edilecek olan kristal şeker ve melasın ülke ekonomisine yaklaşık 50 milyon TL katkı sağlaması hedeflenmektedir. Elde edilecek yaş küspenin yüzde 20'si de çiftçiye ücretsiz olarak verilecektir' diye konuştu.
Fabrikada 491 işçinin çalıştığını da söyleyen Örgül, fabrikanın sağladığı ekonomik katkı nedeniyle ayakta tutulması ve herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Şuanda Türkiye'de toplam 33 şeker fabrikası bulunduğunu da hatırlatan Nurettin Örgül, 2010-2011 kampanya döneminde ülke genelinde toplam bir milyon 368 bin ton kristal şeker hedeflendiğini bildirdi.
Uşak Valisi Özdemir Çakacak ise konuşmasında, üniversite yıllarında Adapazarı Şeker Fabrikası'nda bir kampanya döneminde kantarda çalıştığını ifade ederek, “ Şeker fabrikalarının önemini çok iyi biliyorum. 1980 yılında bir kampanya döneminde Adapazarı Şeker Fabrikası'nda kantarda çalıştım. Yıllar sonra vali olarak ilk defa bir kampanya açılışına katılmak beni duygulandırdı. Uşak Şeker Fabrikası Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olması nedeniyle ayrı bir öneme sahip. Özel teşebbüs olarak kurulan bu fabrika kentin girişimci ruhunu ortaya koymaktadır. Ayrıca şeker fabrikası bugün var olan sanayinin temellerinin atılmasına öncülük etmiştir”dedi.
Türkiye'nin küresel ekonomik krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını da hatırlatan Vali Çakacak şöyle devam etti; “ Küresel ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerden birsiyiz. Ülkemizde de krizden en az etkilenen illerden biri Uşak oldu. Bunda ilimizin girişimci bir ruha sahip olmasının büyük katkısı var. 1980'li yıllarda Türkiye'nin ihracatı yaklaşık 3 milyar dolar seviyelerindeydi. O yıllarda 15-20 milyar dolarlık ihracat hedefi hayaldi. Ancak bugün ülkemiz 100 milyar doların üzerinde yıllık ihracat gerçekleştiriyor. Devletimizin, girişimcilerimizin ve hepimizin bunda büyük payı var. Bu duygularla Uşak Şeker Fabrikası'nı kuran Nuri Şeker ve onun şahsında o dönemdeki tüm müteşebbislerimizi rahmetle anıyoruz”
Konuşmaların ardından kurban kesimi ve dualarla fabrikaya çiftçiler tarafından getirilen ilk pancar depolara döküldü. Törende ayrıca ilk pancarı fabrikaya getiren üreticilere çeşitli hediyeler verildi, Vali Çakacak açılış sonrası fabrikada incelemelerde bulunarak kantara giren ilk pancarı da tarttı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com