“Ülkemizdeki iş ve aşın yüzde 90'ı iç talep sonucu oluşuyor”

“Ülkemizdeki iş ve aşın yüzde 90'ı iç talep sonucu oluşuyor”
Ege ve Akdeniz Bölgeleri Genç İş Adamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) Yönetim Kurulu 67. Toplantısı, Uşak Genç İş Adamları Derneği'nin (UGİAD) ev sahipliğinde yapıldı.

Ege ve Akdeniz Bölgeleri Genç İş Adamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) Yönetim Kurulu 67. Toplantısı, Uşak Genç İş Adamları Derneği'nin (UGİAD) ev sahipliğinde yapıldı.

Uşak Üniversitesi'ne ait Sosyal Tesislerdeki toplantıya Federasyonda yer alan Antalya, Aydın, Didim, Eskişehir, Gazipaşa, Isparta, Kuşadası, Uşak, Muğla, Söke, Kütahya ve Simav Genç İşadamları Derneklerinin yönetim kurulu başkanları ve bazı üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan UGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Belçika asıllı Christophe Vanderbauwhede, ülkede yaşanan siyasi kavga ortamının sona erdirilmesi gerektiğini söyledi. Vanderbauwhede, dernek olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek seramik sektöründe Uşak'a yatırım yapacak ciddi bir firma ile görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Uşak'ın geri dönüşüm konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve hükümetin geri dönüşüm sektörüne teşvik vermesini istediklerini de anlatan Vanderbauwhede, bu taleplerini Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'a da Uşak'a ziyareti sırasında ilettiklerini ifade etti.
EGAFED Başkanı Efkan Ceylan ise ekonomideki iç talebin canlandırılması gerektiğini dile getirdi. Türkiye ekonomisinin toplam cirosunun 1,3 trilyon dolar olduğunu ihracatın ise 130 milyar dolar seviyelerinde olduğunu anlatan Efkan Ceylan, Türkiye'nin küresel ekonomik krizden iç talebi arttırarak çıkabileceğini ifade etti.
Efkan Ceylan konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Sanayi Bakanlığı'nın son yaptığı Girişimci Bilgi Sistemi sonuçlarına göre ülkemiz ekonomisinin toplam cirosu 1.3 trilyon dolar. İhracat ciromuz ise 130 milyar dolar. İhracat ciromuz toplam ciromuzun yüzde 10'u kadar. Bu rakamlara göre ülkemizdeki iş ve aşın yüzde 90'ı iç talep sonucu oluşuyor. Dolayısıyla kendi kontrolümüzdeki iç taleple ilgili alacağımız önlemler sayesinde ihracat pazarındaki daralmanın ülkemiz ekonomisine etkisi azaltılmış olacaktır. Tüm dünyada etkisi hissedilen küresel ekonomik krizden Türkiye'nin iç talebi arttırarak ve girişimcilerin önünü açarak çıkabileceğini düşünüyoruz. Uluslar arası piyasada paranın bollaşarak faizlerin çok düşmesi, hammadde ve emtia fiyatlarının düşerek enflasyon tehlikesinin azalması, ülkemizdeki imalat sanayinin gelişmiş olması, AB ülkelerinde emeğin pahalı olması, petrol ihraç eden komşu ülkelerde imalat sanayinin bulunmaması krizde ülkemizi şanslı konuma getirmektedir. Burada kilit nokta iç talebi arttıracak kaynak yapısını ortaya koymaktır. Türkiye'nin ekonomi politikalarına yön veren Hazine, Maliye ve Merkez Bankası gibi aktörler makro iktisadi düzenlemelerini bu bakışla yapmalıdır. Biz genç işadamları olarak daha fazla üretmek, ürettiğini satabilecek istikrarlı pazarlar bulabilmek istihdama katkı sunmak arayışında olan girişimcileriz”
Efkan Ceylan; Uşak'ın deri, battaniye, iplik ve seramik sektörlerinde ciddi bir potansiyele sahip olduğunu da ifade ederek kentte çalışan yaklaşık 50 bin sigortalı işçinin büyük bir kısmının bu sektörlerde istihdam edildiğini dolayısıyla bu sektörlerin desteklenmesi gerektiğini de dile getirdi. İsrail'in yardım gemilerine baskın düzenlemesi ile bu ülke ile yaşanan gerginliklerin ülke ekonomisine etki etmeyeceğini düşündüklerini de sözlerine ekleyen EGAFED Başkanı Ceylan, İsrail'in yardım gemilerine baskın düzenlemesinin insani olarak kabul edilemeyeceğini ve bu baskını kınadıklarını belirtti. Yapılan baskının sadece Türkiye'ye değil gemide vatandaşı bulunan 32 ülkeyi de ilgilendirdiğini ifade eden Efkan Ceylan, Türkiye'nin Ortadoğu'daki son gelişmeleri iyi analiz etmesi halinde karlı çıkabileceğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com