"Ülkenin imajına, turizmine zarar verecek açıklamalar yapılmamalı"

Ülkenin imajına, turizmine zarar verecek açıklamalar yapılmamalı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özarslan:

ANKARA (AA) - TUĞBA ÖZGÜR DURMAZ - Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, mahkemece Twitter'a uygulanan erişim yasağının turizmi etkileyeceği iddialarına ilişkin, "Ülkenin imajına ya da turizmine zarar verecek boyuta getirecek açıklamalarda bulunmamak lazım. Meslek örgütü temsilcilerinin bu tür gelişmelerle ilgili verdikleri mesajın üslubu daha seçici, daha özenli olmalı" dedi.

Özarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Twitter'a erişimin engellenmesinin mağdur olan bazı kişilerin şikayetleri üzerine gerçekleştiğine işaret ederek, hukukun kararlarını hem dijital hem online ortamda hem de yazılı görsel medyada herkesin uygulaması gerektiğini söyledi.

Özellikle sektör temsilcilerinin mesajlarında çok daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, "Turizm meslek örgütü temsilcilerinin kamuoyuna hem ulusal hem uluslararası siyasi, ekonomik, sosyal gelişmeleri yorumlarken çok dengeli bir üslup kullanmaları, mesajlarının ölçülü olması, itidalli olmaları lazım yoksa verdikleri mesajlarla sektörün önünü açmazlar, kapatırlar. O açıdan herkes mesajlarına dikkat etmeli, hukuk ve demokrasi prensiplerini her zaman göz önünde bulundurmalı. Herhangi bir yasaklama, hukukun getirdiği bir şey, hepsine uyacağız. Bir mahkeme kararı kapatıyor, öbürü de açıyor. Bunların üzerinden yorum yapmak sektör temsilcilerine düşmez, bu adli bir konudur. Ülkenin imajına ya da turizmine zarar verecek boyuta getirecek açıklamalarda bulunmamak lazım. Meslek örgütü temsilcilerinin bu tür gelişmelerle ilgili verdikleri mesajın üslubu daha seçici, daha özenli olmalı"" değerlendirmesinde bulundu. 

Özarslan, Türkiye turizminin bu yılın ilk iki aylık verilerinde yüzde 5'ten fazla artış yaşadığını, geçen yıl dünya turizmi yüzde 5 büyürken Türkiye'nin yüzde 10 büyüdüğünü ve ikinci büyük pazar Rusya'da yüzde 18 artış gerçekleştiğini kaydederek, "Bu güzelliklerden bahsetmeyip de yargı sürecindeki gelişmelere atıfta bulunarak dış dünyaya olumsuz mesaj vermek kimsenin haddi değil. Bu ülke hepimizin ülkesi. Türkiye'nin imajı kolay oluşmadı. Geçmiş on yıldaki birikime, kazanıma bakıldığında herkesin bunda büyük katkısı var, yine aynı işbirliği içinde hareket etmeliyiz" diye konuştu.

-"Gezi'den kazanılan tecrübeyle devam edilmeli"

Geçen yıl yaşanan Gezi Parkı olaylarında da bazı kesimlerin turizmle ilgili olumsuz mesaj verdiğini de hatırlan Özarslan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla yapılan girişimlerle turizmin yüzde 10 büyümesini sağladıklarını bildirdi.

Müstaşar Özarslan, Bakanlık olarak, Gezi Parkı eylemleri sürecinden dönemsel olarak birkaç şehrin etkilenebileceğini ancak totalde olumsuz bir etki yaşanmayacağını açıkladıklarını ve yıl sonundaki turizm artışının da kendilerini haklı çıkardığını anımsatarak, kazanılan bu tecrübeyle aynı tempoda devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin 32 milyar dolar turizm geliri, 37,8 milyon ziyaretçi sayısıyla dünyada 6'ıncı sırada yer aldığına da dikkati çeken Özarslan, "Biz ödevimizi iyi yaparsak bize kimse bir şey yapamaz. Önemli olan, biz dersimizi iyi çalışacağız, altyapıdaki eksikliklerimizi tamamlayacağız, belediyecilik hizmetlerini geliştireceğiz, planlı şehirleşmelere daha fazla önem vereceğiz ve çevreye saygı göstereceğiz" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com