Uluç Herkez Fatmagül Olsun!

Uluç Herkez Fatmagül Olsun!
Fatmagüllerin başına gelenler sıradan bir şey olarak kabul edilsin. Tecavüz sıradanlaşsın, bir gecelik macera gibi bir şey kabul edilsin kızın başına gelen..

Hıncal Uluç / Sabah

Fatmagül'ün Suçu Ne?..

...

Benim diziyle zerre alakam yok. Ben medyayı tartışıyorum.. Diziyi tartışan medyayı.. Ayrıntılara bakmaktan temel sorunu görmeyen, Türk toplumunun en acı sorunu bir TV dizisi ile gündeme gelmişken, bu konuyu değil, Beren Saat'im ıslanan tişörtünden beliren memelerini tartışan medyayı tartışıyorum..

Yahu bu "Fatmagül'ün Suçu Ne" bir tez ortaya atıyor.. Sorduğu soru, düpe düz ve açık.. "Fatmagül'ün Suçu Ne?"

Fatmagül'ün Suçu Ne, Mevlut?..

Fatmagül'ün Suçu Ne, senaristlere "Sapık" diyen milletvekili..

Bu ülkede tecavüze uğrayan lekelenir. Tecavüz eden gün gelir aklanır, normal yaşamına döner, Fatmagül hep lekeli yaşar. Onun temizlenmesi mümkün değildir. Sonu ya ölümdür, ya da fahişe, konsomatris falan olmak..

Gidin genelevlere, oradaki kadınlarla konuşun, nasıl düşmüşler?.. Pavyondakilere sorun, nerden gelmişler?.

Tecavüze uğradınız mı, bu toplum sizi bir daha kabul etmez.. İş bile bulamazsınız, namusunuzla yaşamak için.. Bulsanız hayatınız taciz içinde geçer..

Fatmagül'ün Suçu Ne, bu tartışmayı açmalıydı.. Biz gazeteciler, köşelerde oturanlar "Fatmagül'ün Suçu Ne" demeli ve bu ahlak anlayışını yerden yere vurmalıydık.. Ne yaptık?.. Esasa gözlerimizi yumup, ayrıntıları tartıştık.. Televizyon piyasasında müthiş bir ölüm kalım savaşı yaşanıyor. Reyting alamazsan ölürsün. Reytingler zorlanıyor..

Zorlanacak.. Biz gazeteler tiraj için neleri zorluyoruz.. Ama işin esası bu zorlamalar mı, yoksa Fatmagül'ün suçunu tartışmak mı?.

Efendim, mizah konusu oluyormuş. Sıradanlaşıyormuş.. Keşke yahu.. Keşke sıradanlaşsa tecavüz de, Fatmagüllerin başına gelenler sıradan bir şey olarak kabul edilse, kızlar hayat boyu o leke, o travma ile yaşamasa, ya da ölmeseler..

Feminist kadın yazarlar, gözlerini devirerek üzerime gelmesinler sakın "Hıncal tecavüzün sıradanlaşmasını istiyor" diye.. Alternatif koyuyorum ortaya.. Sizin bu ahlak teorileriniz ve eğitiminizle tecavüz eden değil edilen ölüme mahkum edilirken, bırakın o zaman tecavüz de sıradanlaşsın, One Night Stand/ Bir gecelik macera gibi bir şey kabul edilsin, kızın başına gelen..

Türkiye'de yüzlerce, binlerce tecavüz kurbanı, can korkusundan başına geleni itiraf edemez, saklarken, ortaya çıkanların suçu ne, peki?.. Suçu ne?. Suçu ne?.

Türkiye bunu tartışmalı.. Her metrekaresinde bunu tartışmalı.. En doğuda.. En batıda..

Güneyde, ortada, kuzeyde..

Fatmagül'ün Suçu Ne, sorusuna herkes cevap vermeli..

Fatmagül'ün suçu yok, diyene kadar..

Fatmagül'ün suçsuzluğunu, içimize, kalbimize, beynimize sindirene kadar..

...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com