Uluçay, son yolculuğuna uğurlanıyor

Uluçay, son yolculuğuna uğurlanıyor
Beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybeden "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filminin ödüllü yönetmeni Ahmet Uluçay, bugün toprağa verilecek.

Beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybeden 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filminin ödüllü yönetmeni Ahmet Uluçay, bugün toprağa verilecek.
Uzun süredir tedavi gören Uluçay, tedavisi için son olarak geldiği İstanbul'da önceki gün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Uluçay, gençlik yıllarından itibaren kısa metrajlı filmler çekerek, sayısız ödül almıştı. Tüm hayatı boyunca uzun metrajlı bir film çekmeyi hayal eden Uluçay, bu hayalini 2001 yılında Karpuz Kabuğunda Gemiler Yapmak filminin çekimlerine başlayarak gerçekleştirmişti. Uluçay maddi imkansızlıklar nedeniyle filmi bin bir güçlükle 2004 yılında vizyona sokmayı başardı. Film vizyona girer girmez, sayısız ödüle layık görüldü. Ahşap tripod ve amatör kamerayla çekimleri tamamlanan film yurtdışında da büyük ses getirmiş, dünyaca ünlü yönetmenler Uluçay'ı ziyaret etmek için dünyanın çeşitli yerlerinden Türkiye'ye gelmişti. Uluçay son filmi Bozkır'da Deniz Kabuğu'nun da çekimlerini hastalığı nedeniyle bırakmıştı.

YÖNETMEN AHMET ULUÇAY, BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK
''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'' adlı filmiyle tanınan ve tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dün hayatını kaybeden yönetmen Ahmet Uluçay'ın (55) cenazesi, bugün Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesinde toprağa verilecek.
Alınan bilgiye göre, Ahmet Uluçay'ın naaşı, İstanbul'da yapılan törenin ardından Tavşanlı'ya getirilen cenaze, bugün Tepecik Orta Cami'de öğle vakti kılınacak cenaze namazı sonrası belde mezarlığındaki aile kabristanına defnedilecek.
Tepecik Belde Belediye Başkanı Adnan Korkmaz, yaptığı açıklamada, sinema aşkı, fedakarlıkları ve mücadeleleriyle önemli başarılara imza atan Uluçay'ın vefatının çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi.
Beldeden yetişen ve bölgenin adını dünyaya duyuran Uluçay'ın vefatından derin üzüntü duyduğunu anlatan Korkmaz, şöyle konuştu:
''Ahmet Uluçay, teyzemin oğludur. O hep azmi, tutkusu ve elde ettiği başarılarla bölgemizin gurur kaynağı oldu. Büyük üzüntü içerisindeyiz. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminin büyük başarısından sonra 12 ülkede düzenlenen festivallerde filmin gösterimi için davetler aldı. Ancak ABD ve Yunanistan'a gidebildi. Beynindeki tümörün verdiği rahatsızlık yüzünden başarısının keyfini süremedi. O her zaman Tavşanlı ve Tepecik'in adını onurla yükseltti.''
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de Ahmet Uluçay'ın bölgenin yetiştirdiği en önemli kişiler arasında yer aldığını ifade ederek, ilçe halkı olarak onun vefatından büyük üzüntü duyduklarını kaydetti.

AHMET ULUÇAY İÇİN BEYOĞLU SİNEMASI'NDA TÖREN DÜZENLENDİ
Beynindeki tümör ve zatürree teşhisiyle 2 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden yönetmen Ahmet Uluçay (55) için Beyoğlu Sineması'nda tören düzenlendi.


'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filminin yönetmeni Uluçay için düzenlenen törene yönetmen arkadaşları ve oyuncular katıldı. Ünlü yönetmenler Mustafa Altıoklar ve Ezel Akay, perde önünde Uluçay'la olan anılarını anlattı. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ezel Akay, 'İyi bir arkadaşımızdı. Sinemaya gerçekten gönül vermişti. Sinema onun ruhunda, içinde vardı. Onu kaybettiğimiz için çok üzgünüz. Yarım kalan sinema projesiyle ilgili arkadaşlarımızla konuşup gerekeni yapacağız' dedi.
Ünlü yönetmenin oğlu İdris Uluçay ise, 'Babamı kaybettim, çok üzgünüm. Baba oğul değil, bir arkadaş gibiydik' ifadelerini kullandı. Kamil Uluçay da, ağabeyinin hastalığı kabullenemediğinin altını çizdi.

DOSLARINDAN SON HAYALİNİ BİTİRME SÖZÜ
Tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden Yönetmen Ahmet Uluçay için sanatçı dostları ve sevenleri Beyoğlu Sineması'nda tören düzenledi. Uluçay'ın Türk sinemasının 'Aşık Veysel'i olduğunu belirten sanatçı dostları, yarım kalan 'Bozkır'da Deniz Kabuğu' filmini bitirme sözü verdi.
Beynindeki tümör yüzünden yaklaşık 2 aydır tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybeden Türk sinemasının Aşık Veysel'i Ahmet Uluçay'ı sevenleri ve sanatçı dostları son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Ahmet Uluçay için Beyoğlu Sineması'nda düzenlenen törene oğlu İdris Uluçay, Ünlü Yönetmen Ezel Akay, Mustafa Altıoklar, Reis Çelik, Pelin Esmer, Hilmi Etikan ve çok sayıda sanatçı dostu ile seveni katıldı. İçerisinde Ahmet Uluçay ile röportaj, filmlerinden karelerin de yer aldığı belgeselin gösterimi ile başlayan törende Uluçay'ın oğlu İdris Uluçay göz yaşlarına boğuldu. Ardından Uluçay'ın sevenleri ve sanatçı dostları tek tek sahneye gelerek anılarını paylaştı.
Ahmet Uluçay'ın kendisini sinemaya adayan çok önemli bir değer olduğunu belirten yönetmen Reis Çelik, Ahmet Uluçay'ın anlatılması çok zor ve bir o kadar da derin bir insan olduğunu söyledi. Uluçay'ın tek çizgisiyle bile dünyanın sonuna kadar gidebileceğini belirten Çelik, 'Ahmet böyle bir insandı. Bozkır'ın ortasından hiç sönmeyecek bir ışık yaktı. Bana göre Ahmet bir Aşık Veysel'dir. kendisine öylesine uzun ince bir yol çizmiştir. ' şeklinde konuştu.
Ahmet Uluçay'ın Türkiye'de modern sinemanın kurucusu olduğunu vurgulayan Ezel Akay ise, 'Biz onu bedenen kaybettik. Ahmet sayesinde Türk sinemasının çok sayıda kazanımı oldu.' diye konuştu. Ahmet Uluçay'ın yarım kalan uzun metrajlı ikinci filmi 'Bozkırda Deniz Kabuğu' filmini seyirciyle buluşturmak istediğini belirten Akay, bu düşünceye çok sayıda sanatçı arkadaşının da katılacağına inandığını belirtti.
Konuşmaların ardından sahneye çıkan Ahmet Uluçay'ın oğlu İdris Uluçay konuşmakta zorluk çekti. Babasının çok sayıda hayali ve sinemaya çekilecek hikayesi olduğunu belirten Uluçay, hayallerinin yarım kaldığını ifade etti.
Ahmet Uluçay'ın Türk sineması için çok büyük bir değer olduğunu belirten Pelin Esmer'de yarım kalan filminin bitirilmesi için imece usulü bir çalışma yapılacağını kaydetti.

AHMET ULUÇAY KİMDİR?
Ahmet Uluçay, 1954 yılında Kütahya'da doğdu ve Sinemayla 1960 yılında, ilkokul sıralarındayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde tanıştı ve daha 12 yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile sinema makinesi yapmak için yola koyuldu. Uluçay, tam 3 yıl uğraştı ve 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filminde de anlatıldığı gibi bir ahırda köylü halkına film göstermeye başladı.
Köyde tavukçulukla uğraşan arkadaşı İsmail Mutlu ve maden işçisi arkadaşı Şerif Akarsu ile ''Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu''nu oluşturan Uluçay, ilk filmi ''Optik Düşler''i (1992) arkadaşlarıyla Almanya'da yaşayan bir gurbetçiden aldıkları VHS kamerayla çekti. Uluçay, ilk kez 1994 yılında 6. Ankara Uluslararası Film Festivali'ne katılarak ''Optik Düşler'' ve ''Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak'' isimli filmleriyle tanındı.
Sinemaya yaşamını adayan Uluçay, yıllarca geçim derdiyle uğraştı, kamyon şoförlüğü, inşaat işçiliği ve tavukçuluk gibi pek çok işte çalıştı. Çocukluğundan esinlendiği ilk uzun metrajlı filmi ''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak''ı çekerken geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık da yapan Uluçay, bu filmiyle Türkiye'de ve yurtdışında 40'a yakın ödül aldı.
2 çocuk babası olan Uluçay, ''Bozkırda Deniz Kabuğu'' filminin çekimlerine 2007 yılında başlamış, ancak sağlık sorunları nedeniyle film yarım kalmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com