"Uludağ Ekonomi Zirvesi"

Uludağ Ekonomi Zirvesi
Maliye Bakanı Şimşek: (3)

BURSA (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Özü itibarıyla son 10 yıl çok iyiydi. Avrupa'yla, Amerika'yla arayı kapattık, kapatıyoruz. Gelecekte belirleyici olan; kurumların kalitesidir, demografik yapıdır, verimliliktir. Çok fazla horlamayın bu ülkeyi, kurumların kalitesinde ilerleme, iyileşme var" dedi.

Şimşek, Bursa Valiliğinin, Capital ve Ekonomist dergilerinin iş birliğiyle düzenlediği "Uludağ Ekonomi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin eğitimde kalite konusunda şu anda zayıf olduğunu ancak OECD ile arayı kapatmaya başladığını, aradaki 75 puanlık farkın şimdi 40'lı puanlara kadar indiğini bildirdi.

Eğitimde yapacak daha çok şey olduğunu ve bu konuda da reformlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Şimşek, sağlık alanında da önemli aşama kaydettiklerini, ortalama yaşam yılı beklentisinin 72'den 77'ye çıktığını, bebek ve doğum sırasında kadınların ölüm oranlarının ise büyük ölçüde düştüğünü anlattı.

Türkiye'nin sağlıkta büyük ihracatçı konumuna gelebileceğine dikkati çeken Şimşek, "Diyoruz ki 'Sağlıkta hizmet ihracatı yapın, biz size yüzde 50 vergi indirimi yapalım.' Özellikle burada Sayın Konukoğlu'na (Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu) söylüyorum; Suriyelileri, Ortadoğu'dakileri siz tedavi edin, biz size vergi indirimi sağlıyoruz" ifadesini kullandı.

- "Emeklilikte yaş bekleyenler sokaklarda sürekli karşıma çıkıyor"

İş gücü piyasası reformunda iyi bir noktada olmadıklarını söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

"Açık konuşayım; bu konuda ilerleme sağlayamadık, bu konuda başarısızız, iş gücü piyasası esnekliğini sağlayamadık. Bu maalesef bizde gereksiz yere işsizlik oranlarını yüksek, istihdam oranların düşük tutuyor. Tasarrufları düşük ve cari açığı yüksek tutuyor. Şimdi diyeceksiniz ki 'Ne alakası var.' İnanın bunların hepsi birbiriyle ilişkilidir. Aslında bizim reformumuz hazır, inşallah bir gün bu reformu da yapacağız. Ortalama emeklilik yaşı, OECD ile karşılaştırıyorsunuz, maşallah bizde çok iyi, hem de sokaklarda sürekli karşıma çıkıyorlar, emeklilikte yaş bekleyenler. 'Emekli olmak için prim gün sayısını tutturmak yetmiyor, bir de yaş tutturmak lazım. Avrupa'nın da 20 yıl altındayız' diyorum, inanmıyorlar ama gerçek bu."

- "Sendikaların işsizlerle fazla bir alakası yok"

Şimşek, kadınların iş gücüne katılım oranının çok düşük olduğunu ancak üniversite mezunu kadınların iş gücüne katılım oranının Avrupa'dan daha yüksek olduğunu vurguladı.

Herkesi üniversiteli yapmaları gerektiğine işaret eden Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Haydi Kızlar Okula Kampanyası çok çok önemliydi. Açıkça söyleyeyim; başörtülü kızlarımızın üniversitelere erişmesinin önünü açmak, inanın kişi başına milli geliri ciddi bir şekilde artıracak. Şimdi bunu söyleyince diyecekler ki 'Ne diyor bu adam?' Gerçekten, hakikaten böyle. Üniversiteli kadınlar arasında arasında iş gücüne katılım yüzde 72. OECD ortalaması yüzde 62'ler civarı. Onun için bizim herkesi üniversiteli yapmamız lazım. Türkiye'de işverenler, işçilerini imalat sanayinde ortalama 49 saat çalıştırıyor. Halbuki iş gücü piyasası esnek olsa işe almak, işten çıkartmak kolay olsa Türkiye'de bugün işsizlik çok çok düşük düzeylerde olurdu. Çünkü biz var olanı aşırı çalıştırıyoruz ama işe almak zor, işten çıkarmak çok daha zor. Dolayısıyla problemimiz var, bunları çözmemiz lazım. Maalesef işsizlerin sahibi biziz, sendikaların işsizlerle fazla bir alakası yok."

- "Nükleer kaçınılmazdır"

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu, bunun büyük bir ayak bağı haline geldiğini belirten Şimşek, enerji ithalatının 9 milyar dolar civarından 60 milyar dolarlara çıktığını, ülkenin bütün enerjide yüzde 72 dışa bağımlı olduğunu bildirdi. Şimşek, bunu çözmek için ülkenin suyunu, rüzgarını, güneşini, jeotermalini enerjiye dönüştürmek gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye'de kurulu enerji gücünün 64 bin megavat olduğunu, bunun sadece yüzde 40 civarının yerli, yenilenebilir olduğunu, inşa halindeki santrallerin ise yüzde 75'inin yenilenebilir özellik taşıdığını anlattı.

Dünyada, 2018'e kalmadan güneş enerjisinin kilovat/saat maliyetinin muhtemelen 6 sente ineceğini, bugünden hazırlık yapılması gerektiğini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Zamanında biz teşvik vermedik, 'başka ülkelerin Ar-Ge'sini finanse etmeyelim' diye. Artık teşvikler yeterli olacak. Ben inanıyorum ki Türkiye, güneş enerjisiyle ayrı bir noktada olacak. Belki Amerikalılar bu buldukları gazı ihraç etmeye başlarlar. Kim bilir? Belki Rusya, fiyatını daha da indirmek zorunda kalabilir, bu son gelişmelerden sonra ama biz onlara bakmıyoruz, enerji verimliliğini artırmamız lazım. Nükleer kaçınılmazdır. Çünkü biz sadece yenilenebilir enerjiye sırtımızı dayayamayız. Bu sene kuraklık var, fazla kar yağmadı, barajların hali ortada. Bu sene hidroelektrik santrallerinden elde ettiğimiz enerji, geçen senenin 3'te biri düzeyinde. Şimdi, 'Biz bunu istemiyoruz' diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Fransa, bugün elektrik enerjisinin yüzde 80'ini, Avrupa yüzde 35'ini nükleerden elde ediyor. 'Biz kenarda duralım' demek, doğru, sağlıklı bir yaklaşım değil. İyisini yapalım ama mutlaka yapalım."

- "Batıdan Güneydoğu'ya göç başlayacak"

Mehmet Şimşek, dünyanın gelecek 40-50 yılda en büyük probleminin, gıda güvenliği olacağını, Türkiye'nin burada devreye gireceğini belirterek, bu konuda çok ümitli olduğunu, milletvekili olduğu bölgede inanılmaz yatırımlar yapıldığını ancak henüz geri dönüşünün görülmediğini söyledi.

Burada endüstriyel tarım yapılacağını belirten Şimşek, "Bu, inanılmaz şekilde o bölgeyi ayağa kaldıracak. Batıdan Güneydoğu'ya göç başlayacak. çünkü oradaki personel yetmeyecek. O kadar çok istihdam talebi olacak ki yetmeyecek" görüşlerini iletti.

- "Çok fazla horlamayın bu ülkeyi"

Türkiye'nin uzun vadedeki geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Şimşek, şunları dile getirdi: 

"Özü itibarıyla son 10 yıl çok iyiydi. Avrupa'yla, Amerika'yla arayı kapattık, kapatıyoruz. Gelecekte belirleyici olan; kurumların kalitesidir, demografik yapıdır, verimliliktir. Çok fazla horlamayın bu ülkeyi, kurumların kalitesinde ilerleme, iyileşme var. Arzuladığımız yerde değiliz. Bakın AB müktesebatı, süreci önemli ama bunun yanında bütün diğer alanlarda ilerleme var. Bakın yolsuzluk algı endeksinde, Türkiye birçok ülkenin gerisindeydi, sadece 37 ülkeden daha iyiydi, 11 yıl önce 64 ülkenin gerisindeydi. Bugün Türkiye 124 ülkeden daha şeffaf, daha hesap verebilir durumda. Birçok rekabette olduğumuz ülkeden daha şeffaf, yolsuzluk algısı daha düşük."

- "Fazla kura kafayı takmayın"

Şimşek, Dünya Ekonomik Forumunca yapılan "Global Rekabet Gücü ve Endeksi"ne de değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"Birkaç yıl önce 117 ülke arasında 71'inci sıradaydık, şimdi 148 ülke arasında 44'üncü sıradayız. Çin hariç bizimle rekabet halindeki birçok gelişmekte olan ülkeden daha iyiyiz. İş yapma kolaylığı endeksinde ilerleme var. Arzuladığımız yerde değiliz ama hepsinde ilerleme var. Demografik yapı son derece elverişli, bizim çalışma çağındaki nüfus yüzde 2, Avrupa'da 0,3 artıyor. Yatırımcılar geliyor, inanın her şeye rağmen yatırımcı ilgisi devam ediyor. Bütün tartışmalara rağmen, küresel yatırımcı sayısı 2002'de 3 bin 200'dü, şimdi 37 bine çıktı. Bunun 100-150 bine çıkması bekleniyor. Çıkacak hiç merak etmeyin. Bu herkes için iyi olacak, rekabet için, teknoloji için medya için reklam için herkes için iyi olacak. Yatırımlar artıyor, arzuladığımız yerde değiliz ama bayağı bir ilerleme var, daha da artırmamız lazım. Fazla kura kafayı takmayın. Geçmişte de çok ufak tefek kalp krizi geçirmişiz ama sonunda toparlanmışız. Güçlüyüz, trend yukarı doğrudur. Ben bunu bütün samimiyetimle söylüyorum."

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com