Uludere kurbanları Kürtçe ağıtlarla uğurlandı

Uludere kurbanları Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
Sınırdaki bombardımanda yaşamını yitiren 35 kişi, Şırnak’ın Uludere ilçesinde Kürtçe ağıtlar ve gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde önceki gece meydana gelen olayda hayatını kaybeden 35 kişinin cenazesi, Uludere Devlet Hastanesi'nde Malatya ve Diyarbakır Adli Tıp Kurumlarından getirilen uzmanlar tarafından otopsi yapıldıktan sonra Yeşilyuva camisine getirildi.

Olayda yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yanı sıra BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda BDP'li de camiye geldi. Öğle namazının ardından cenaze namazları kılındı.

Cenazeler daha sonra ambulanslarla Gülyazı köyüne getirildi. Köyden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki mezarlığa kadar omuzlarda taşınan cenazeler, daha sonra burada defnedildi.

Olayda yaşamını yitirenlerin yakınları Kürtçe ağıtlar yakarken, bazı kadınlar fenalık geçirdi. Sağlık ekiplerince taşınan bu kadınlara ambulanslarda müdahale edildi.

Cenazeler mezarlığa konulmadan önce kına dolu tabaklar, tabutlar üzerinde dolaştırıldı. Cenazeler iş makinesince 3 sıra halinde açılan mezarlara konuldu.

BASINA PROTESTO

Cenaze törenine katılan bazı kişiler basın mensuplarına tepki gösterirken, yaşanan kısa süreli arbedede bir gazetecinin fotoğraf makinesi kırıldı. Tören sırasında sık sık yasa dışı sloganlar atıldı.

Cenaze törenine ölenlerin yakınlarının yanı sıra BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu kalabalık bir grup katıldı.

Törene Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi temsilen 3 kişinin de katıldığı bildirildi.

DEMİRTAŞ: DELİL BURADA, TANIK BURADA

BDP Genel Başkanı Demirtaş, cenazelerin toprağa verilmesinin ardından yaptığı konuşmada, olayı, meydana geldiği ilk andan itibaren duyurmaya çalıştıklarını ifade ederek, medyanın konuyu ülke gündeminden gizlediğini savundu.

Yaşanan dramdan Türk halkının haberdar olmadığını öne süren Demirtaş, ''Bu acıyı, bu katliamı gün yüzüne çıkarıp, sorumlularını adil bir yargıya teslim edecekse hükümet, işte deliller burada, tanıklar burada, cenazeler burada. Bırakın adil bir soruşturma yürütmeyi, Başbakan acısını halkla paylaşmaya tenezzül etmiyor. Ülkenin 35 genci savaş uçaklarınca parçalanmış, muhalefet böyle bir şey olmamış gibi davranıyor.” dedi

KEPENKLER KAPATILDI

Bu arada, Şırnak esnafı bugün de kepenklerini açmadı. Kentte eczane ve fırınların dışındaki işyerlerinin tamamı kepenklerini kapatırken, Şırnak Belediyesi'ne ait toplu taşıma araçları da kontak kapattı.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com