Uludere raporu: PKK'lılar vardı

Uludere raporu: PKK'lılar vardı
CHP'li Levent Gök Uludere Alt Komisyonu raporu hakkında konuştu.

TBMM Uludere Alt Komisyonu Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ''Uludere Alt Komisyonu raporuna göre, askeri kişilerle valilik arasında koordinasyon noksanlığı varmış'' dedi.

Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, alt komisyon raporunun kabul etmesinin ardından yaptığı açıklamaları yineledi.

Kamuoyuna ve ölenlerin ailelerine verilen sözlerin hiç birinin yerine getirilmediğini savunan Gök, ''Unutturulmaya, karartılmaya ve soğutulmaya çalışıldığını biliyordum ve bu benim için sürpriz olmadı'' dedi.

Uludere raporuyla olayın önemsiz kılındığını iddia eden Gök, şöyle devam etti:

''Raporun dörtte üçü teknik bölümlere, ifadelere ayrılmış. Üç sayfada, bu grubun içerisinde iki PKK'lı militanın olduğu yönündeki haberden bahsediliyor. Bu bilgiye can simidi gibi sarıldılar. Heron görüntülerini kim inceledi, hedef tayinini kim yaptı, hangi istihbarat sizi bu sonuca ulaştırdı ve vur emrini kim verdi, bu sorulara hiçbir cevap yok. Rapora göre, askeri kişilerle valilik arasında koordinasyon noksanlığı varmış. Sınır ötesi bir harekatın sorumluluğunu valilik ile asker kişilerin koordinasyon eksikliğine bağlayabilir misiniz- Raporda aileler verdikleri tazminatlar, bakımını yaptıkları okullar, maaşlar, kanalizasyon sorunu gibi konular var. Sınır güvenliği için çalışma yapılması önerisi var.

Bu kadar ucuza ve hafife alacağınız aklımdan bile geçmemişti. Ayaklar altına aldınız insan haklarını. Hiçbir sorumlunun adı geçmiyor.''


Gök, bir iki gün içerisinde rapora ilişkin muhalefet şerhini hazırlayacaklarını kaydetti.

AKP'li üyelerin, olayda kasıt olmadığı yönünde önerge verdiklerini aktaran Gök, bir soru üzerine ''Kasıt yok deniyor ama kaza da denmiyor'' dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com