Uludere Soruşturması'nda şok!

Uludere Soruşturması'nda şok!
Uludere soruşturmasında, avukatların soruşturmayla ilgili taleplerini içieren 2 dilekçenin kaybolduğu ortaya çıktı.

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişi hayatını kaybetmiş, TMK 10. Madde ile görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nce olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Alınan kısıtlama kararı nedeniyle kamuoyuna soruşturmayla ilgili bilgi verilmemesi üzerine 8 Haziran 2012 tarihinde, olayda hayatını kaybeden ailelerin avukatları tarafından Diyarbakır Savcılığına başvurularak, kısıtlama kararının kaldırılması ve dosyanın bir örneğinin kendilerine verilmesi ve soruşturmada bugüne kadar yapılan işlemler konusunda bilgi talebinde bulunulmuştu.

Dilekçelerine yanıt gelmemesi üzerine tekrar savcılığa başvuran avukatlar, verdikleri dilekçelerin dava dosyasında bulunmadığını öğrendi.

Soruşturma dosyasında kaybolan dilekçeler 12 Aralık 2012 tarihinde üzerlerine

“Bu dilekçemiz 08.06.2012 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca’ya sunulmuş, ancak soruşturma savcısı ve kâtibinden aldığımız şifahi bilgiye göre, söz konusu dilekçemiz dosya içerisinde bulunmamıştır.”

notu düşülerek bir kez daha Diyarbakır Savcılığı’na teslim edildi.

Kısıtlama kararı uygulamasının AİHM içtihatlarına ve AİHS’ye aykırı olduğunu belirten avukatlar, olayın üzerinden 1 yıla yakın süre geçtiğini ve soruşturmanın etkin bir şekilde yürütüldüğünden kaygı duyduklarını belirtti.

Dülekçede hükümet yetkililerinin olaya ilişkin yaptığı açıklmalarda yargı görevini etkiledikleri belirtilerek, haklarında soruşturma başlatılması talebinde bulunuldu.

Dilekçede şu sorulara yer verildi:

“Bölgede İHA ya da farklı araçların görüntüleri istendi mi? “
“Kamu görevlisi olan yetkililerin ifadesine başvuruldu mu? “
“Sağ kurtulan kişilerin ifadelerine başvuruldu mu? “
“Karakol yetkililerinin ifadelerine başvuruldu mu? “
“Operasyonun hükümet yetkilileri onay vermiş midir?”
(BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com