Uludere'de gizliliğe devam

Uludere'de gizliliğe devam
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, gizlilik kararının kaldırılması talebini reddetti.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nün Irak sınır kesiminde 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, gizlilik kararının kaldırılması talebini reddetti.
 
Soruşturma kapsamında halen bazı kurumlardan yazı ve belgeler beklendiği, TBMM Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanacak olan Uludere raporunun da isteneceği belirtildi.
 
Uludere İlçesinin Irak sınır kesiminde savaş uçaklarının bombalaması sonucu ölen 34 kişi ile ilgili Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu madde ile görevli Diyarbakır savcılığının yürüttüğü soruşturma sürerken, avukatların gizliliğin kaldırılması için yaptıkları başvuru, savcılık tarafından reddedildi. Savcılık soruşturması kapsamında bazı kurumlardan talep edilen yazı ve belgelerin beklendiği, soruşturmada faillerin tespit aşamasına geçilmediği kaydedildi.
 
Savcılığın, yine soruşturma kapsamında bugünlerde açıklaması beklenen TBMM Uludere Araştırma Komisyonunun raporunu da isteyeceği belirtildi.
 
AVUKATLAR NE TALEP ETMİŞTİ?

 
Uludereli ailelerin avukatları savcılığa verdikleri dilekçede, olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sürdürülen soruşturmadaki 'kısıtlılık kararı' nedeniyle ne tür işlemler yapıldığının kamuoyu tarafından bilinmediğini, bu nedenle bu kararın kaldırılması ve dosyanın bir örneğinin kendilerine verilmesini istemişti.
 
Avukatlar, verdikleri dilekçede daha önce de aynı talepleri içiren bir dilekçe verdiklerini ve bunun dosyaya konulmadığını tespit ettiklerini de belirterek, "Uygulama AİHM içtihatlarına ve AİHS'ye aykırıdır. Olayın üzerinden 1 yıla yakın süre geçmekle birlikte, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütüldüğünden kaygı duymaktayız. Olaya ilişkin hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarla 'yargı görevini etkileme' suçu işliyorlar. Bunların haklarında da soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz" demişlerdi.
 
Avukatların dilekçelerinde, 'Bölgede İHA ya da farklı araçların görüntüleri istendi mi?', 'Kamu görevlisi olan yetkililerin ifadesine başvuruldu mu?', 'Sağ kurtulan kişilerin ifadelerine başvuruldu mu?', 'Karakol yetkililerinin ifadelerine başvuruldu mu?' ve 'Operasyona hükümet yetkilileri onay vermiş midir?' sorularının da savcılıkça yanıtlanmasını istemişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com