Uludere'de ölenlere tazminat ödenmesi

Uludere'de ölenlere tazminat ödenmesi
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, Uludere'de ölenlere 123 bin TL'lik tazminatın yanında devlet övünç madalyası ve beratın da verilmesini önerdi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, Uludere'de ölenlere 123 bin TL'lik tazminatın yanında devlet övünç madalyası ve beratın da verilmesini önerdi.
Uludere'de meydana gelen olayların ardından hayatını kaybedenlere 123 bin TL tazminat ödenmesi şehit yakınları ve gazilerin tepkisine neden oldu. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, dernek binasında bir basın toplantısı yaparak, Uludere'de ölenlerin ailesine tazminat ödenmesini eleştirdi.
MİKTARI AÇIKLAMAYA UTANIYORUZ
Devletin kanunlarında yasak olan fiili işleyen kişilerden, devletin özür dilemesini ve bir de üstüne tazminat ödemesinin yenilir yutulur bir şey olmadığını söyleyen Kumartaşlı, şöyle konuştu: "PKK tarafından kalleşçe şehit edilen Mehmetçiklerimizin aileleri ile vücutlarının birer uzuvlarını kaybetmiş vatan evlatlarına ne kadar tazminat ödendiğini biliyor musunuz? Biz buradan açıklamaya utanıyoruz. Sizin sözde kaçakçılara ödediğiniz tazminatların yarısı bile değildir. Gece karanlığında ne iş yaptığı belli
olmayan, neredeyse tamamı çocuk yaştaki gençlerden oluşan bu topluluk eğer kaçakçı olsaydı içlerinde kaçakçılıkla ilgili tecrübeli birilerinin olması gerekmez miydi? Biz bunların PKK tarafından yem olarak ateşe atıldığını düşünüyoruz."
Ölenlerin bir çoğunun PKK sempatizanı olduğunu söyleyen Kumartaşlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cenaze törenlerinde devlet yok, tamamen PKK kontrolü altında, tabutlarının üzerleri paçavralarla kapatılmış, bir nevi ikinci Habur rezaleti yaşanmıştır. Devletimiz bu rezalete seyirci kalmış, üstelik Türkiye Cumhuriyeti devletinin kaymakamı linç edilmiş, hainler devletimize meydan okumuşlardır. Bütün bu olanlar karşısında bizi yönetenler ne yaptı? İlk iş olarak özür dilendi, şimdi de ölenlerin ailelerine
tazminat ödenecek."
Kumartaşlı, vatanı ve milleti için canını veren vatan evlatlarının ailelerine ve aynı uğurda gazi olan vatan evlatlarına hayatlarını sürdürebilmeleri için bir nebze de olsa destek olabilmek için verilmesi gereken tazminatların ödenmediğini, kanunlarda suç olmasına karşın kaçakçılık yapanların 23 bin TL tazminat ödenerek ödüllendirilmesini kabullenemediklerini ifade etti.
Kumartaşlı, konuşmasının sonunda, devlet tarafından verilen övünç madalyası ve beratını göstererek, Uludere'de ölenlere tazminatın yanında övünç madalyası ve beratın da verilmesini söyledi.
Bir süre önce vatani görevini yaparken şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yasin Mergen'in annesi Leman Mergen ise yapılanları haksızlık olarak yorumlayarak, gözyaşlarıyla sitem etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com