Uludere'deki olay

Uluderedeki olay
34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere'deki olayın yıldönümünde protesto gösterisi yapan ve haklarında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na Muhalefet" ve "Görevini yaptırmamak için direnme" suçlarından 1 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava aç

İZMİR (AA) - Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere'deki olayın yıldönümünde yapılan basın açıklamasına katıldıkları ve görevli memurlara karşı direndikleri iddiasıyla 19 sanığın yargılanmasına başlandı.

İzmir 13. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na Muhalefet" ve "Görevini yaptırmamak için direnme" suçlarından 1 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklar Sergen K, Umut T, Hacay Y, Yakup İ, Seda B, Dilek K, İdris Y, Abdülhakim B, Can S, Süleyman G. Y., Sercan Ü, Ruken B, Atilla D, Yesra G. ve avukatları ile tanık polis memurları hazır bulundu.

Sanık Can S. savunmasında, belirtilen eyleme katıldığını, ancak polisin dağılma uyarısında bulunmadan aniden müdahalede bulunduğunu belirterek, “34 kişinin ölümünü protesto amacıyla eyleme katılmıştım, ben polise direnmedim, kimseye de vurmadım” dedi

Sanık İdris Y, dağılın uyarısı yapılmaksızın polislerin müdahalede bulunduğunu, müdahala sırasında ayakkabısının çıktığını ve gözaltı boyunca ayakkabısız dolaştığını öne sürerken, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi olduğunu bildiren Seda B ise, demokratik haklarını kullandığı sırada polisin kendilerini darp edip sürüklediğini,  kendisinin şikayetçi olduğunu söyledi.

Sanık Yesra G, tiyatrocu olduğunu, bir sanatçı duyarlılığıyla protestoya katıldığını, uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınmış ifade, düşünme ve bunları ifade edebilme özgürlüğünü kullandığını belirtirken, diğer sanıklar da benzer  savunma yaptı.

Olay sonrası tutanak tutan polis memurları da imzaladıkları tutanağı onayladıklarını belirttiler.

 

-Savcı beraat talep etti

Sanık avukatları Konak bölgesindeki olay yerine ilişkin ve olay tarihi de esas alınarak mobese kamera kayıtlarının getirtilmesini talep etti.

Avukat İmdat Ataş, dosyadaki suçun sabit olmadığını belirtip, 34 kişinin ölümüne neden olanların yargı karşısına çıkarılmadığını, bunu protesto edenlerin yangılandığını dile getirerek, sanıklar hakkında beraat talebinde bulunduklarını söyledi. 

Cumhuriyet Savcısı Göksel Eğridere, sanıkların ayrı ayrı anayasal haklarını kullandıkları, suç oluşmadığı kaydederek, beraatleri yönünde mütalaa verdi.

Hakim Hasan Çelik, sanıklar müdafileri ve savcının "derhal beraat karar verilmesine ilişkin talebini” reddederek, olay günü Konak meydanında bulunan mobese kayıtlarının istenmesine, sanık Ali R. B. hakkında yargılamadan kaçtığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmasına, gelmeyen sanık ve müştekilerin bir sonraki celse hazır bulunmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com