"Uludere'nin emrini veren Erdoğan'dır"

"Uludere'nin emrini veren Erdoğan'dır"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te gündeme dahil soruları yanıtlıyor.

Kılıçdaroğlu konuşmasından satır başları;

Herkes yargılanabilir, buna hiç itirazımız yok. Yargılamanın makul kabul edilebilmesi için yargılamanın bağımsız ve tarafsız olması gerekir.

Geçelim bizim tarihimize 27 Mayıs'ta hakimler, yargıçlar var mıydı vardı. Bugün bu idamların savunan kimse yok.

Geçelim ikinci örneğe Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile ilgili davada Deniz Gezmiş ve arkadaşları 'idam edildi' diyen var mı? Orada da yargılama yoktu.

(Erdal Eren) çocuk olduğu için yaşı büyütüldü idam edildi orada yargılama var mıydı?

Biz milletvekili dahil herkesin yargılanmasını isteyen bir gelenekten geliyoruz. Vekile bi ayrıcalık vereceksen sadece kürsü dokunulmazlığı ver.

Silivri mahkemeleri OHA-Sıkıyönetim ve DGM'lerdir. Bunları siyasi mahkemelerdir.

Beni neden tehdit ediyorlar, 'dikkat et o mahkemelerde yargılanabilirsi' diye "ister Bülent Arınç ister Recep Tayyip Erdoğan kim gelirse gelsin doğru bildiğimi söylemekten çekinmeyeceğim."

Bütün insanlık tarihine bakın savunma hakkı kutsaldır kısıtlanamaz. Bu mahkemede savunma hakkı kısıtlandı.

Bu mahkemenin verdiği kararları savunan dünyada hukuk eğitimi görmüş saygın bir hukukçu gösterin! Bizde hepimiz buna saygı göstereceğiz. Bunu söyleyen kimse yok.

Bu mahkemede o kadar çok usül ihlalı yapıldı ki...

Ben mahkemelerin adli yargılaması isterim. Terör örgütünü kim saptar? Bürokrasi saptar. Emniyet'e, jandarmaya, MİT'e soruyor. Devletin istihbarat kurumları böyle bir terör örgütü yok diyor. Yargı olarak terör örgütünü kendileri saptıyor.

Başka bişey var oradaki insanları silah zoruyla biraraya getiremezsiniz. Bir terör örgütünün lideri vardır. Bunun lideri kim?

Terör örgütünün bir hedefi olur bunun var mı? O da yok.

Şunu merak ediyorum Ergenekon yargılamasında hangi faili meçhul aydınlandı? Susurluk mu aydınlandı? Diyarbakır cezaevinde binlerce kişi işkenceden geçti bunlar mı aydınlandı? Binlerce kişi faili meçhule kurban gitti bunlar mı aydınlandı? Bu mahkemeler siyasi mahkemelerdir.

ULUDERE OPERASYONU

Uludere'yi niye aydınlat mıyorsun? Ne demişti Erdoğan 'Ben Ankara'nın derin dehlizlerinde bunun kapatılmasını engelliyeceğim' ne oldu? Hükümetin derin dehlizlerinde kayıp oldu.

Artık bir AKP devleti vardır. Yargısı, medyası, ordusu, polisi, bürokrasisiyle, valisiyle bir AKP devleti var.

Ben açıkca söylüyorum 34 yurttaşın ölümüne neden olan Uludere saldırısının emrine veren Tayyip Erdoğan'dır.

'Ergenekon terör örgütü nerede gidip üye olacağım' sözümün arkasındayım. Darbe kimden gelirse gelsin karşıyız, demokraside darbe olmaz.

Bu davanın içine Türkan Saylan'ı koyarsanız, bu dava o dava değildir artık!


İLKER BAŞBUĞ

Başbuğ kimin döneminde yükseldi? Terör örgütü üyesi dediğiniz adam her hafta Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile konuşuyor. Siz terör örgütü üyesini devletin en kilit noktasına getiriyorsunuz, devletin sırlarını paylaşıyorsunuz. O zaman sizin hakkınızda terör örgütüne yardım ve yataklıktan dava açılır. Bu örgüt o örgüt değildir.

Darbelerden en çok mağdur olan parti CHP'dir. 27 Mayıs'tan önce CHP'nin iktidara en yakın olduğu dönemdir % 41 oy var.

CHP'nin tavrı 12 Mart'tan itibaren değişmiştir. Hiç bir zaman darbeci olmadık. Genel başkanımız hapse atılmıştır.

Devletin kurumlarına saygılıyız ama o kurumlarını yanlış kullanana insanların yargılanması taraftarıyız.

Biz kendimizi antalamadık.

CHP sanki darbeleri savunuyormuş gibi bir algı toplumda var. CHP geçmişi hep tarihçilere bırakmıştır, geleceğe bakmıştır. CHP-darbeci algısı toplumda yaratılmıştır. Ordu yerine CHP'yi suçlamak insanlara kolay geliyor.
Tutuklanan biz, yargılanan biz, işkenceden biz, suikasta uğrayan biz....

Deniz Gezmiş ve arkadaşları asılmasın diye İnönü mektup yazmıştır.

Kendimi tarihimizi ve CHP'nin tarihini inceleyenler bu gerçekleri görüyorlar.

HABERAL

Haberal'ı Cumhurbaşkanı adayı olarak lanse etmek doğru değil. Önümüzde süreç var.

UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ

Yapılması gereken düzenlemelere biz her türlü katkıyı yapmaya hazırız.

AYM 10 yıllık süreyi bizim başvurumuz üzerine iptal etti. 5 yıl tutukluluk süresini dolduran bir kişinin 1 gün dahi hapiste kalması suçtur. İnsan haklarına aykırıdır.

Sayın Haberal'ın Meclis'te yemin etmesi olağanüstü bir olay değildir. 1 Ekim'de parlamento açıldığında yemin eder.

GENEL AF

Türkiye'de genel af konusunun uygun olduğunu düşünmüyorum. CHP'nin genel af konusundaki tavrı mutabakat olursa olur.

Biz Silivri'yi olağan bir mahkeme olarak görmedik, olağanüstü bir mahkedir. Silivri bir toplama kampıdır. 1942 Nazi Almanya'sındaki toplama kampları gibi.

DENİZ FENERİ HATIRLATMASI

Deniz Feneri davası toplumun vicdanını kanattı. Yeni hukuk fakülteleri olması gerekiyor. Adalet ve hukuk kavramları önemli bir kavram. Toplumda güven kaybı yaşandı kul hakkı yiyenlere kalkan oldular.

Siyaset ve yargı ayrı erkler olduğu için bağımsız olmalı. Halkın oyu ile seçilmiş belediye başkanının içeri atılmasını doğru bulmam.

8 ŞUBAT MİT KRİZİ

Orada Başbakan tahammül edemedi. 'Benden izin almadan kimse yargılayamaz' diye özel yasa çıkardı MİT Müsteşarı (Hakan Fidan) için.

ÖN SEÇİM

6 kişilik bir komisyonumuz var. Bu komisyonumuz her seçim bölgemiz için ayrı çalışma yapıyoruz. Önce vekil çıkaramadığımız il başkanlarını davet ettik ona göre çalışma yapacağız.

Doğrudan bizim belirleyeceğimiz adaylar, hem ön seçim hem de kamuoyu yoklaması ile belirlenecek.

Gezi olaylarını düşünerek partiye yön vermek istiyorum. Gençlere gelin partiyi şekillendirelim diye çağrı yaptım. Değişim CHP'nin tarihinde var son 3 yılda bakın değişimi biz yaptık.

Vekillerin ilçeler için belediye başkanlığı adayı olmayacağı kararı hala geçerli.

Irak davetine önem veriyoruz büyük bir iş adamı grubu ile Irak'a gideceğiz. Türkiye sadece AKP'den ibaret bir parti değildir.

Biz barışı, AKP savaşı, Biz birlikte yaşamayı AKP ise ayrı yaşamayı öneriyor.

Irak parlamentosunda konuşma yapacağız demokrasi vurgusu olacak.

Irak'ın toprak bütünlüğünü her zaman savunuruz.

KADDAFİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Kaddafi'nin öldürülmesi için bavulla para gönderdik, Kaddafi'nin arkadan hançerlenmesine göz yumduk ben bunu kabul etmiyorum. Bu politikalar AKP'nin politikasıdır.

AKP'YE DIŞ POLİTİKA SALVOSU

Biz bölgede her zaman sözü dinlenen bir devlet olduk şimdi bir ağırlığımız yok. Askerin başına çuval geçirildi, terör geldi kapımıza biz terörü izledğimiz politikalar ile satın aldık. Bütün uyarılarımıza kulak kapattılar, 'efendim siz Esadcısınız' dediler. Biz her zaman demokrasi ve özgürlükleri savunduk.

Dış politikada duygusallık olmaz, akıl ve mantıkla yürütülür. Batı kendi çıkarları içerisenden bakıyor olayları biz öyle değiliz.

Mısır'da yapılan darbedir.

EYLÜL SENDROMU

Bir devlet istihbarat ile yönetilmez. İstihbarat geldi burada yürüyüş yaptırmayacağım. Ne istihbaratı! Siz toptan yasak getiriyorsunuz. Abdülhamit dönemini mi yaşıyoruz? 21 yüzyıldayız, demokrasi çağındayız. Yürüyeceklerse bırakın yürüsünler.
Anayasa'da silahsız ve saldırısız herkesin yürüyüş yapma hakkı var.

Gidip o çocukların çadırlarını yaktınız neden yaktınız çocukların. Saldırıyı yapan kim devletin polisi. Neden 'istihbarat geldi'. Eylül'de olay olacakmış, ne olayı olacakmış?

Başbakanı uyardım polisle-halkı karşı karşıya getirmeyin diye. Halk polisin copu ile karşı karşıya gelmişse orada demokrasi yerlerdedir.

Eylül'de de çalışmaya devam edeceğiz milletvekilimiz çalışıyor.

Milletvekillerimiz cezaevlerinde bulanan herkesle görüştü kimseye ayrım yapmadık. Çalışmalarımızı medya ne kadar verirse insanlar o kadar duyuyor.

STADLARDA GEZİ SLOGANI

Bize herhangi bir istihbarat gelmedi. Yasak her zaman tepki doğurur. (Suat Kılıç'ın slogan atana ceza gelir tehditi) Slogan atmak ceza hukukunda bir ceza değildir. Çıktım 'Her yer Taksim her yer direniş' dedim suç mu? Slogan atmak benim anayasal hakkımdır.

GEZİ PARKI

Gezi Parkı Taksim Gezi Parkı'nın korunmasıyla başladı. Gençlerin orayı korumasıyla... 'Başbakan ben oraya AVM yapacam' dedi. Tepki geldi 'Topçu Kışlası yapacağım' dedi. Yahu bu millet AVM'den başka bir şey bilmiyor mu hep AVH hep... Kente sahip çıkan gençler vardı orada.

Olay, Erdoğan'ın kışkırtması ile demokrasi ve özgürlük taleplerine dönüştü.

Hangi demokraside var? Özgürlüğe karşı miting yapmak. (AKP'nin mitingleri)

Bütün demokrasilerden ve bütün siyasi partilerden Gezi eylemlerine destek geldi. Türkiye baskıcı bir rejime karşı mücadele ediyor diye... Gençler bizim onurumuzu kurtardı.

Gençlerin istedikleriyle bizim demokrasi ve özgürlük bildirgemiz örtüştü. Gelinen nokta şu, bu gençlere bizim siyaset yapma olanağı sağlamamız lazım. Bunu sağlayabilirsek büyük oranda amaca ulaşmış olacağız. Biz gerçekten son 3 yıl içinde en çok değişen siyasi partiyiz.

VALİ'NİN ALİ İSMAİL KORKMAZ İFTİRASI

Polise orantısız güç kullanma talimatını kim verdi. Eskişehir Valisi 'Bunlar arkadaşlarını öldürmüştür' dedi. Sen valisin bir dur.

CİLVEGÖZÜ PATLAMASI

Cilvegözü'nde paltama oldu hapiste 1 kişi kaldı. Geri kalanlar ne oldu hepsi serbest kaldı. Patlamaya ilişkin görüntüler AKP'li vekiller izletildi, bizim vekillerimize izletilmedi. Apaydın kampına neden vekillerimiz alınmadı.

CHP'Lİ VEKİLLER ATATÜRK'E HAKARET EDEMEZ

Hiçbir CHP milletvekili Atatürk'e hakaret edemez yok öyle bir şey. 5 CHP'li vekilin Silivri bildirisi konusuna ben de katılıyorum.

SİYASETİN DİLİ

Siyaset aşırı kutuplaştı.
Ortamı yumuşatmak iktidarın görevidir. Bizim görevimiz zaten iktidarın yanlışlarını eleştirmektir.
Sayın Erdoğan'la 3 kez buluştuk. En son ben gittim kendisine. 'Size kredi açıyoruz' dedim.
'Senin zaten krediye ihtiyacın var' diye reddeden o. Toplumu gererek kendi tabanını ayakta tutmaya çalışıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com