Uludere'yi aydınlatacak 7 madde

Uludere'yi aydınlatacak 7 madde
Uludere Alt Komisyonu, 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili önemli kararlar aldı:

TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu, 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili önemli kararlar aldı

Alt komisyonun aldığı kararlar şöyle:

1. Heron görüntüleri izlenecek. Aselsan’dan talep edilecek 3 uzman eşliğinde görüntüler birlikte izlenecek.

2. Genelkurmay’ın sitesinde olayla ilgili yer alan açıklamanın 3. maddesinde yer alan “Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler” ifadesinde yer alan bilgiler talep edilecek. Bu ifadeyle analiz edilen insansız hava aracı görüntülerinin yanı sıra yerel düzeyde alınan istihbari bilgilerin kastedildiği belirtiliyor.

3. İHA (insansız hava aracı) görüntülerinin kaydedildiği Genelkurmay Başkanlığı’ndaki oda veya izleme merkezindeki güvenlik kameralarının çektiği video görüntüleri istenecek.

4. İçişleri Bakanlığı başmüfettişlerince hazırlanan konuya ilişkin inceleme raporu istenecek.

5. Sınırlarda son 5 yıl içinde kaçakçılık nedeniyle açılan davaların istatistikleri istenecek.

6. Uçakların bombalamasından sağ kurtulan görgü tanıklarının olay öncesi ve sonrasında aileleri ile yaptıkları telefon görüşmeleri ve köylülerin, olay öncesi ve sonrası askeri yetkilileri yine telefonla arayarak, “Onlar çocuklarımız, bombalamayın“ dedikleri yolundaki bigileri teyit etmek için TİB’ten telefon konuşma kayıtları talep edilecek.
7. Otopsi raporları ve vukuatlı nüfus kayıtları istenecek.

Rapor tamamlanacak

Milliyet'in haberine göre; Alt Komisyonu Başkanı İhsan Şener, “Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan olayda kurtulan 4 kişi ile ‘biz taburu ve ilgilileri aradık’ diyen 2 kişinin telefon kayıtlarını isteyeceğiz. İnsansız hava araçlarının elde ettiği görüntülerin kaydedildiği odaların güvenlik kamerası görüntülerini talep edeceğiz. Raporumuzu en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com