Ulusal Kanal'dan destek çağrısı

Ulusal Kanal'dan destek çağrısı
RTÜK'ün Ulusal Kanal'a uyguladığı ağır yaptırımların ardından kanal, izleyicilerinden destek istediklerini bir açıklamayla duyurdu.
RTÜK'ün Ulusal Kanal'a toplamda 58 farklı ceza kesmesinin ardından başlayan tepkiler büyüyor. Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş konuyu köşe yazarlarının da dikkatine sundu. Güneş''in köşe yazarlarına yazdığı o mektubun tamamı şöyle:
 
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Ulusal Kanal’a ceza yağdırmaya devam ediyor. Kanalımıza çeşitli gerekçelerle, 20.05.2013 tarihinden bu yana toplam 58 adet ceza verildi. Bu cezaların toplam bedeli 673 bin 218 Türk Lirası. RTÜK yetkililerinden aldığımız bilgiye göre sırada çok sayıda ceza bulunuyor.
 
Tek suçumuz, cumhuriyet, demokrasi ve barıştan yana yayıncılık yapmak! Ülkemizde bugün ne yazık ki, birçok televizyon kuruluşuna milyonların eylemlerini vermek yerine belgesel yayınladığı için dokunulmazken, Ulusal Kanal’a sadece gerçekleri ve halk hareketini yansıttığı için ceza üstüne ceza veriliyor. Türkiye’deki demokrasi ve basın özgürlüğüne dönük saldırıların açık bir örneği ile karşı karşıya olduğumuz ortadadır.

Uygulanan hukuksuzluğu birkaç örnek ile ortaya koyabiliriz:
 
Ulusal Kanal’a tarafsız yayın yapmadığı gerekçesiyle 11.06.2013 tarihli ve 2 No.lu karar ile İdari Para Cezası veriliyor. Kararın üç sayfalık gerekçesinde cezanın Gezi Parkı olaylarındaki yayınlardan dolayı alındığı açıkça belirtiliyor.
 
17.07.2013 tarihli ve 3 No.lu kararın gerekçesinde Ulusal Kanal Genel Müdürü Ceyhun İlsever’in “Gezi Parkı olaylarından dolayı RTÜK tarafından ceza verildi” yönündeki açıklamasına dayanılarak RTÜK’e iftira atıldığı belirtiliyor. Üst paragraftaki karar örneğinde görüldüğü gibi Ulusal Kanal’a Gezi Parkı olaylarını yansıttığı için ceza veriliyor ve bu gerçek kanal yetkilisi tarafından kamuoyu ile paylaşılınca yeni bir cezai yaptırım uygulanıyor!
 
Kanalımıza “şiddeti özendirici ve kanıksatıcı” yayın yaptığı gerekçesiyle 17.07.2013 tarihli ve 2 No.lu karar ile İdari Para Cezası uygulanıyor. Kararın içeriğinde, İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey’in “Son sözü Türk Milleti söyleyecek. Ne zaman söyleyecek? 5 Ağustos’ta söyleyecek. Son sözü şimdiden söyleyelim. 5 Ağustos’ta milyonlar Silivri’de olacaktır” sözleri yer alıyor ve bu sözler ceza vermek için yeterli oluyor. Dahası, bu konuşma karşısında sunucunun sessiz kalması gerekçeler arasında gösteriliyor. Aynı tarihli, 4 No.lu kararda ise başka tarihlerde sunucuların düzeltme yaptığı durumlarda dahi Ulusal Kanal’a ceza verildiği görülüyor. Kısacası cezalar birbirleriyle çelişiyor.
 
Aynı RTÜK’ün, TRT’deki "Ramazan Sevinci" programında söylenen "Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizlik" sözlerini “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirmesi çifte standardı ortaya koyması açısından anlamlıdır.
Bu örnekler çoğaltılabilir. Özetle, AKP İktidarı, her alandaki baskısını, kontrolü altına alamadığı basın organları üzerinde de tüm şiddetiyle sürdürüyor.
 
Bugün Ulusal Kanal’a yapılan baskılara karşı sesimizi yükseltmek sadece Ulusal Kanal’ı savunmak değil, Türkiye demokrasisine, basın özgürlüğüne ve bütün toplumsal haklara sahip çıkmaktır düşüncesindeyiz.
 
Ulusal Kanal olarak objektif yayıncılığımızdan taviz vermek niyetinde değiliz. Bunun için sizlerin de her türlü katkı, görüş ve önerilerinize açık olduğumuzu bilmenizi isteriz.
 
Şimdi dayanışma zamanı…

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com