'Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi'

'Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi'
Türkiye'de doku, organ bağışı ve nakli hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda ve denetiminde ''Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi'' kurulduğu bildirildi.

Türkiye'de doku, organ bağışı ve nakli hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda ve denetiminde ''Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi'' kurulduğu bildirildi.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıkların tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'de de önemli sağlık sorunlarından biri olduğu belirtildi.
Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığı, kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastaların uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybettiği duyurulan açıklamada, bugün on binlerce kronik böbrek yetmezliği hastasının diyaliz cihazlarına bağlı olarak ''bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla'' yaşamını sürdürmeye çalıştığı ifade edildi.
Nakil bekleyen hastaların bazılarının ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aradığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilir. Ülkemizde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince barsak gibi organlar ile kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deri gibi dokuların nakli yapılabilmektedir. Ülkemizde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayıları yetersiz kalmaktadır. İspanya'da milyon nüfusa düşen kadavra donör sayısı 33,8 iken ülkemizde sadece 1,6'dır.
Ülkemizde organ ve doku nakli hizmetleri, 1979 yılında yürürlüğe giren Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun ile yürütülmektedir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Organ alacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. Organ ve doku bağışı işlemleri Sağlık Müdürlüklerinde, hastanelerde, ehliyet alımı sırasında Emniyet Müdürlüklerinde, organ nakli yapan merkezlerde, organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek gibi kuruluşlarda yapılabilir. Organ bağışında bulunabilmek için organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir.
Ülkemizde doku, organ bağışı ve nakli hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda ve denetiminde 'Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi' kurulmuştur. Ulusal Koordinasyon Sisteminin yürütülmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olmak üzere Ankara'da Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi ile Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Kayseri'de Bölge Koordinasyon Merkezleri kurulmuştur. Ülke genelinde herhangi bir hastanede organ bağışı gerçekleştiğinde hastanede görevli organ nakli koordinatörleri Ulusal Koordinasyon Merkezine bildirmektedir. Bu merkez, donörün organ ve dokularının ülke genelinde nakil beklemekte olan hastalardan aciliyet ve organ uyumu kriterlerine göre en uygun hastanın bulunduğu Organ Nakli Merkezine gönderilmesini sağlamaktadır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com