Uluslararası 25. Doğu Akdeniz Yat Rallisi

Uluslararası 25. Doğu Akdeniz Yat Rallisi
Amatör Yelkenci Yat Limanı İşletmecisi Kaçmaz:

ANTALYA (AA) - Uluslararası 25. Doğu Akdeniz Yat Rallisi'ne (Eastern Mediterranean Yacht Rally-EMYR) katılan 12 ülkeden 35 yat, Kemer Marina'ya demirledi. 

Ralliye katılan yatlar, Finike Marina'dan çıkarak Kemer Marina'ya geldi. İki gün süresince Kemer'de kalacak olan yatçılar, Kemer'in tarihi yerlerini ve doğasını gezecekler. 

İlki 1990'da düzenlenen ve bugüne kadar kesintisiz devam eden Doğu Akdeniz Yat Rallisi'nin bu yılki bin 641 deniz mili olan rotasının ilk bölümü Türkiye, ikinci bölümü ise Doğu Akdeniz kıyılarını kapsıyor.

Amatör Yelkenci Yat Limanı İşletmecisi Hasan Kaçmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerinin amatör denizciler olduklarını ve deniz turizminin açılmasını istediklerini söyledi.

İlk defa 1990'da Kemer Marina'dan 17 yatla hareket edilerek Girne Limanı'na gidildiğini hatırlatan Kaçmaz, EMYR'nin daha sonra İstanbul'a kadar uzadığını ve yaklaşık 2 bin deniz mili olan deniz gezisi haline geldiğini belirtti.

Ralliye katılan yatların yarışmadığına dikkat çeken Kaçmaz, "Yatlar sadece limandan limana seyir yapıyorlar. EMYR Ralli'si 25'inci yılını dolduruyor. İstanbul'dan başladı ve şu anda Kemer Marina'dalar. Cuma günü Alanya'ya oradan da Mersin Limanı'na geçeceğiz. Mersin'den sonra Kıbrıs'a hareket edeceğiz. Girne Limanı'nı da ziyaret ettikten sonra İsrail'in Hayfa Limanı'na ulaşacağız" dedi.

Kaçmaz, 123 uluslararası yelkenci olduğunu ifade ederek, "Bu yelkenciler 16 ülkenin bayrağını taşıyorlar. Rallinin asıl amacı görülmeyen, gidilmeyen ve keşfedilmeyen yerleri uluslararası topluma tanıtmak. Bu nedenle bir araya geldik" diye konuştu. 

Ralliye çıkış amaçlarından birinin de amatör yatçıların Kıbrıs'taki Rumlara ve Türklere belirli mesajlar iletmesi olduğunu dile getiren Kaçmaz, şöyle konuştu:

"Bizler, Suriyeliler, Lübnanlılar, İsrailliler Rumlar, Türkler ve Mısırlılara belirli mesajlar iletiyorduk. Bunu 22 sene çok rahat bir şekilde yaptık. Ama Suriye, Mısır ve Lübnan'daki olaylar nedeniyle oralara gidemiyoruz. Bu ülkelerdeki yelkenci dostlarımızın durumları hakkında bilgi sahibi değiliz. Kendilerini merak ediyoruz. Bizim asıl görevimiz barış mesajı götürebilmekti. Aramızda 16 ülkenin bayrağını taşıyan insanlar var. Ama biz bu ülkelere rahatlıkla gidemiyoruz. İnşallah bu sorunlar biter ve biz de tekrar o ülkelere gidebiliriz."

Hollandalı amatör yatçı Lammert Zwaagstra ise İstanbul'dan yola çıktıklarında çok kötü bir havayla karşılaştıklarını ancak Kemer'e kadar unutulmaz bir tecrübe yaşadıklarını belirterek, gittikleri bütün limanlarda mükemmel ev sahipliği gördüklerini ve Türkiye'yi tanıma şansı elde ettiklerini kaydetti.

İngiliz amatör yatçı Sarah Harrison da 5'inci defa bir ralliye katıldığına dikkat çekerek, Türkiye kıyılarını iyi bildiğini belirterek EMYR'nin katıldığı ralliler arasında en iyisi olduğunu ifade etti.

Yatçılar, 23 Mayıs sabahı Kemer Marina'dan demir alarak, Alanya'ya hareket edecekler.

 - EMYR  nedir?

East Mediterranean Yacht Rally (EMYR) Doğu Akdeniz Yat Rallisi ilk defa 1990 yılı Mayıs ayında Antalya Kemer Marina'dan, Kıbrıs'ın Girne Limanı'na 17 yatın katılımıyla gerçekleştirilmiş bir toplu gezidir. İlk 2 yılında sadece Girne'ye kadar giden EMYR, düzenlendiği üçüncü yılından başlayarak, Kıbrıs'ın Gazi Magosa Limanı'na da uğrayarak, İsrail'in Hayfa Limanı'na kadar uzatılmıştır.

EMYR, 6. yılında İstanbul-Hayfa olarak, 7. yılında ise İstanbul’dan hareketle, Türkiye sahillerinde en son limanlar olarak Mersin, İskenderun ve Çevlik'in de katılması ile Suriye - Lübnan üzerinden Mısır'ın İsmailiye Limanı'na ulaşmıştır. Toplam bin 615 deniz miline ulaşan bu güzergah üzerinde 6 ülke ve 24 liman ziyaret edilmektedir. Amatör denizciler için, amatörlük ilkeleri uyarınca düzenlenen EMYR, resmi bir organizasyon veya bir yarış değildir. EMYR'in amacı, Doğu Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin uluslararası yat turizmine açılmamış bölge ve limanlarını bir toplu geziyle yatçılara tanıtmaktır. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com