Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı

Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı
Söke Ziraat Odası Başkanı Kocabaş:

AYDIN (AA) - Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, aile çiftçiliğine önem verilmesi halinde kırdan kente göç sorununun çözümünde önemli bir atım atılacağını bildirdi.

Kocabaş, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler'in (BM) 2014 yılını "Uluslararası Aile Çiftliği Yılı" ilan ettiğini hatırlatarak, aile çiftliklerinin tarım ve kırsal kalkınma açasından taşıdığı önemi işaret etti. 

Türkiye'nin 1950'li yıllarından itibaren köylerden kente göç vermeye başladığına değinen Kocabaş, bunun da hem tarımsal üretim hem de kent yaşamı açasından önemli sorunları beraberinde getirdiğini ifade eti. 

Kocabaş, bu sorunların temelinde geçmişte tarım politikalarında yapılan yanlışların, büyük tarım çiftliklerinin ve şirket tarımının özendirilmesine karşın aile çiftçiliklerinin ihmal edilmesinin yattığını savunarak, şunları kaydetti: 

"Kırsal bölgelerde var olan küçük aile işletmeleri zayıfladı, neredeyse yok olma noktasına geldi. Aile tarımının önemini yeterince kavrayamadık. Oysa aile çiftçiliği, geleneksel gıda ürünlerinin üretilmesine, korunmasına, dengeli ve sağlıklı beslenmeye imkân sağlıyor. Aile çiftçiliği ile uğraşan çiftçilerimiz, yerel ticaretin gelişmesine, ailecek yapılan tarım nedeniyle istihdam yaratılmasına, gelir kaynaklarının arttırılmasına ve çeşitlendirilmesine fayda sağlıyor. Ayrıca, çevreyi, doğal kaynakları ve bioçeşitliliği koruyan aile çiftçiliğinin sürdürülebilir tarım için önemli bir güvence olduğunu biliyoruz."

- ABD ve Avrupa örneği  

Dev tarım şirketleriyle övülen ABD’de bile tarımda, özellikle de hayvancılıkta büyük şirketlerin payının yaklaşık yüzde 3, Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 2 seviyesinde olduğuna dikkati çeken Kocabaş, şu görüşleri dile getirdi: 

"Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyon insan çiftçilikle uğraşırken, kalkınmakta olan ülkelerin çoğunda tarımsal üretiminin yüzde 80’ni aile çiftçiliği sayesinde gerçekleşiyor. Köylerimiz hızla boşalıyor. Genç nüfus yeterli kazancın olmadığı düşüncesiyle tarımdan kopuyor. Aile çiftçiliğine gereken önemi verirsek, kırdan kente göç sorununu çözmede önemli bir adım atmış oluruz." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com