Uluslararası Basın Enstitüsü'nden Ergenekon cezalarına sert tepki!

Uluslararası Basın Enstitüsü'nden Ergenekon cezalarına sert tepki!
Uluslararası Basın Enstitüsü yaptığı açıklamada Ergenekon'da verilen cezaların gazeteciliğe yapılmış bir misilleme olduğu belirtti.

Avusturya merkezli olan Uluslararası Basın Enstitüsü daha öncede AKP'nin medya üzerinde yaptığı kıyımı sert bir dille eleştiren bildiriler yayınlamıştı. Ergenekon kararları sonrası bir kez daha bildiride bulunan Enstitü, bu kararların AKP'nin bir misilleme hareketi olduğunu ve yine medyayı sindirme politikası ile alakadar olduğunu belirtti.

IPI İcra Direktörü Alison Bethel McKenzie bildiride şu yorumu yaptı:

GAZETECİLİĞE MİSİLLEME

“Türk hapishanelerindeki gazetecilerden birçoğunun, meslekleri gereği yaptıkları işe misilleme olarak tutuklandığı konusunda uzun zamandır korkularımız vardı. Varılan bu sonuç, Ergenekon davasındaki çok sayıda endişe verici suçlamalar ve yasal süreçteki ihlallerle güçlenmiş görünüyor. Bu gazetecilerden birçoğunun demir parmaklıklar ardında şimdiden yıllar geçirmiş olduğunun dikkate alınarak yetkililerin, temyiz sürecinde onları salıvermesi çağrısı yapıyoruz.”

ARINÇ SÖZ VERMİŞTİ

“Bu kararlar aynı zamanda Türkiye’nin muğlak terörle mücadele ve ceza kanunlarının nasıl aşırı derecede zorlanarak genişletebildiğini gösteriyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geçen aralıkta IPI heyetine, dördüncü yargı paketinin tutuklu gazeteciler sorununa çözüm olacağı sözünü vermişti. Öyle görünüyor ki sonuçta bu paket de pek az ilerleme sağlayabildi. Türkiye’deki yasa yapıcıları, kamu yararı adına ifa edilen eleştirel haberciliğin terörle eşdeğer görülmeyeceğini garanti eden reformlar uygulamaya ve yeni bir anayasanın basın ile ifade özgürlüğünü AİHM dahil uluslararası normlara uygun olarak koruma altına almasını sağlamaya çağırıyoruz.” (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com