Uluslararası birliktelik ödül getirdi

Uluslararası birliktelik ödül getirdi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi Uzaktan Eğitim Bölümü Araştırma Görevlisi Dr.Nilgün Özdamar Keskin, Çin’in Pekin şehrinde düzenlenen Mobil ve Bağlamsal Öğrenme konulu konferansta “Exploring The MOOC Format as a Pedagogical Approa

Dünyanın farklı ülkelerinden araştırmacıların sanal ortamda bir araya gelmesi ve bir proje ile mobil öğrenme üzerine gerçekleştirdikleri kurs, Araş.Gör.Dr.Nilgün Özdamar Keskin’i başarıya götüren etkinliklerden biri oldu. Yapılan çalışmanın bir araştırma ekibi ile gerçekleştiğini söyleyen Keskin, bu çalışma tamamiyle sanal iş birliğine dayalı bir çalışma olmuştur.

Bu araştırmayı Amerika, Arjantin, Belçika, Güney Kore ve Kanada’dan araştırmacılar ile birlikte gerçekleştirdik. Bu çalışmada, Nisan ve Mayıs tarihleri arasında mobil öğrenme üzerine düzenlenen dünya çapında çevrimiçi açık kursu inceledik. MobiMooc isimli bu kursa, dünyanın her yerinden 556 araştırmacı katıldı” dedi.

Keskin, bu kursun altı hafta sürdüğünü, her hafta farklı konular ele alınarak bir uzman gönüllünün ise katılımcılara rehberlik ettiğini vurgulayarak, "Açık ve özgür öğrenme fikrini benimseyen uzmanların ve araştırmacıların katıldığı bu kurs, bağlantıcılık (connectivism) kuramı temel alınarak tasarlandı.

Temel araçlar google grup ve wikispace olmuştur. Youtube, Twitter, Facebook, Delicious, Linkedin gibi sosyal medya araçları da etkin bir şekilde kullanıldı. Bu kursun sonunda mobil öğrenme ile ilgili bir çok konu tartışıldı.

Araştırmacıların farklı bakış açılarını paylaşarak daha önce yapılan araştırmaları da öğrenme fırsatı yakaladık" diye konuştu. Araştırma sonrasında gerçekleşen bildiri sürecini değerlendiren Keskin, “556 katılımcıdan sadece 32’si altı hafta süren bu kursa etkin olarak katılmış ve sonunda sertifika almıştır. Ben ve araştırma ekibim bu sertifikayı hak kazanan katılımcılardan olduk.

Bu kursu organize eden Belçikalı araştırmacı arkadaşım liderliğinde toplam 7 araştırmacı mobil öğrenme konulu kurs ile ilgili bir çalışma yapmaya karar verdik ve sistemli çalışarak elde edilen sonuçları bir bildiriye dönüştürdük. Alanımızın önemli konferanslarından biri olan Mobil ve Bağlamsal Öğrenme konferansında bildirimizi sunduk. Bildirimiz, konferansın en iyi bildiri ödülüne layık bulundu. Bu ödül, yeni araştırmalar için bizi motive eden çok önemli bir unsur oldu” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com