"Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu"

Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen;

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu" sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başiskele ilçesindeki otelde düzenlenen sempozyumun kapanış töreninde, geçmişte Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kaynarca bölgesinde 1953'te dünyaya geldiğini belirterek, kentin kurucuları sayılan Akça Koca ve Karamürsel Alp'in anıt mezarlarında düzenleme yapılacağını öğrendiği için sevindiğini söyledi.

"Akça Koca, Karamürsel Alp, Konur Alp gibi Kocaeli’nin kurucu babalarının gelecek nesillere tanıtılması gerekiyor" diyen İsen, bölgenin ortak tarih üzerine inşa edildiğini, bu nedenle üç şahsiyetin de birlikte değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.

Kentin kurucuları için sadece tiyatro oyunu değil, roman yazılmasını ve filmler çekilmesine isteyen İsen, "Gelişmiş ya da gelişmemiş kültür yoktur. İşlenmiş ya da işlenmemiş kültür vardır. Bunu burada bırakmamak lazım. Bu sempozyum, yarın televizyonlarda yayınlandığı zaman bu bölgeden yetişmiş çocuk, tarihiyle gurur duyacak. 800 yıllık bu mirası gelecek nesillere aktarma gayreti gösterecek. Sadece geçmişimize değil, geleceğimize de hizmet ediyoruz” şeklinde konuştu.

- " 30 Mart seçimleri, belediyecilik alanında yeni bir başlangıçtır"

Belediyelerin 10 yıldır altyapı, çevre gibi hizmetlere ağırlık vererek, sorunları büyük ölçüde çözdüğüne dikkati çeken İsen, yerel yönetimlerin kültür ekseninde yoğunlaşacağını düşündüğünü dile getirdi.

Büyükşehir çalışmalarında model olan Kocaeli'nin kültürel çalışmalarda da örnek teşkil edeceğine inandığını aktaran İsen, "Hükumet, Kocaeli’de pilot uygulamanın başarısından dolayı Türkiye’nin yüzde 70’lik kısmında büyükşehir uygulamasını yayma kararı aldı. Kocaeli Büyükşehir, altyapı, çevre gibi pek çok alanda Türkiye’ye örnek oldu. 30 Mart seçimleri, belediyecilik alanında yeni bir başlangıçtır" değerlendirmesinde bulundu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yoğun akademik çalışma yaptıklarını kaydederek, “Kocaeli’nin isim babasının tanıtıldığı ve kent tarihinin anlatıldığı mükemmel bir program yaptık. Bu akademik maratona virgül koyarak devam etmek kaydıyla gelecek yıl Karamürsel Alp’i konu edeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli ve Sakarya üniversitelerinin işbirliğiyle 3 gün önce 55 üniversite ve kuruluştan 114 akademisyen ve bilim adamının katıldığı sempozyumda 102 bildiri sunuldu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com