Uluslararası Hava Harp Tarihi Sempozyumu

Uluslararası Hava Harp Tarihi Sempozyumu
Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk: "Bugün öyle bir bölgede yaşıyoruz ki, zayıf olma seçeneği bulunmamakta.

Uluslararası düzeyde ilk kez gerçekleştirilen ve 60 ülkeden havacılık dünyası temsilcilerini bir araya getiren Uluslararası Hava Harp Tarihi Sempozyumu (ISAW 2014) başladı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Türkiye'nin zayıf olmanın bir seçenek olmadığı bölgede bulunduğunu belirterek, "Bölgedeki kararsızlıklar Türkiye'yi problemin merkezinde bırakmaktadır. Sorunlu bölgelerle çevrilmiş bulunmaktayız. Kosova, Ege Denizi, Kıbrıs, Lübnan, Suriye,Irak, İran, Osteya, Filistin, Nahçıvan ve Kırım. Sınırlarımızın 150 mil ötesindedir." dedi.

Harp Akademilerindeki toplantıya alanına dünya çapında prestije sahip asker ve akademisyenler katıldı. Toplantıda havacılık konusunda geçmişte yaşanan örneklerin değerlendirilmesi ve bunlardan ortaya çıkacak fikirlerle yeni bir vizyon ortaya konulması gibi konuları konuşuldu. NATO Dönüşüm Komutanı General Mirco Zuliani, Norveç Savunma Bakanlığı Genel Direktör Yardımcısı Albay Profesör Andreas Olsen, Pakistan ve ABD Harp Akademilerinde öğretim üyesi olan Kaiser Tufail, Hava Komodoru Paddy Teakle, Prof.Dr. Banu Onaral, Körfez Savaşı'nın mimarlarından biri olan John A. Warden de katılımcılar arasında yer aldı.

ORGENERAL ÖZTÜRK: SORUNLU BÖLGELERLE ÇEVRİLMİŞ DURUMDAYIZ

60 ülkeden gelen üst düzey askeri temsilcilerin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk, hem bölgesel stratejik algı, hem de havacılığın gelişme aşamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin bölgesel olarak sorunlu bölgelerle çevrilmiş bir coğrafyada bulunduğuna değinen Öztürk, "Zayıf olmanın seçenek olmadığı bir bölgede yaşıyoruz. Bölgedeki kararsızlıklar Türkiye'yi problemin merkezinde bırakmaktadır. Sorunlu bölgelerle çevrilmiş bulunmaktayız. Kosova, Ege Denizi, Kıbrıs, Lübnan, Suriye, Irak, İran, Osteya, Filistin, Nahçıvan ve Kırım. Sınırlarımızın 150 mil ötesindedir." dedi. Türkiye'nin Kıbrıs'a yaptığı çıkarma ve sonrasındaki gelişmelere de değinin Öztürk, "Kıbrıs, 1960'lı yıllarda Türkiye için büyük bir sorun olmuştur. Diplomatik ve askeri uyarılara rağmen Türkiye oradaki vatandaşlarını korumak ve adaya tek ikmal kaynağı olduğundan dolayı müdahale etmiştir. Askerlerin karaya inmesindeki sınırlandırmalara rağmen hava kuvvetleri tek seçenekti. İki deniz aracı, 14 ikmal gemisi, 3 tank ve sayısız zırhlı araç süratle F-100 uçaklarımız tarafından saf dışı edildi." diyerek çıkarma sırasında Türk Hava Kuvvetleri'nin icra ettiği operasyona ilişkin bilgi verdi.

TUĞGENERAL ÖZATAK: HAVACILIK ALANINDAKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Harp Harp Akademisi Komutanı Tuğgeneral Sami Özatak da hava ve uzay gücünün tehditler karşısında caydırıcı olma niteliğine işaret ederek "Bir taraftan dünyada havacılık alanındaki gelişmeleri takip ederken, diğer taraftan da hava ve uzay gücünün noktalarını derinlemesine öğreneceğiz. Havacılığının ayakları üzerinde durmayı nasıl öğrendiğini, hangi etkenlerle veya aktörlerle günümüz şeklini aldığını ve dünya toplumları için neden bu kadar önemli hale geldiğini daha iyi anlayacağız." dedi.

NATO bünyesi görevi ve kariyeri itibariyle havacılık sektöründe önemli bir isim olan NATO Dönüşüm Komutanı Orgeneral Mirco Zuliani de, katılımcılara hitap etti. Kariyerinde 45 farklı uçak kullanan, 3 bin 700 saatten fazla uçuşu bulunan ve aynı zamanda NATO madalyası sahibi olan Zuliani de dikkat çeken değerlendirmeler yaptı. Hava gücünün dünyada ekonomik sebeplerden etkilendiğini, bu noktada Ukrayna ve Kırım'ı dikkate almak gerektiğini belirten Zuliani, hava gücünün 1920'li yıllarda aktif olarak kullanıldığını, günümüzde de hava güçlerinin müstakil olarak güçlerini sürdürmek durumunda olduğunun altını çizdi. Hava güçlerinin daha odaklı ve esnek kullanılması gerektiğini anlatan Zuliani, akıllı savunma tabirinin bu anlamda önemli olduğuna işaret etti. Hava gücünün gelişmesi ve geleneksel hava platformlarının güncellenmek durumunda olduğunu belirten Zuliani, hava gücünün karar verici ve nihai güç olarak kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

ABD'Lİ HAVA TEORİSYENİ ALBAY JOHN WARDEN'IN DEĞERLENDİRMELERİ

ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli hava teorisyeni Albay John Warden, Ukrayna'nın doğusunda devam eden gelişmelere ilişkin, "Ruslar tarafından bir NATO üyesine bir saldırı olursa, kendileri açısından zor bir dönem olacağını düşünüyorum" dedi. 

Warden, Hava Harp Akademisince Maslak'taki Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Hava Harp Tarihi Sempozyumu'nın açılışının ardından düzenlenen basın toplantısında, dünya genelinde tarihi daha eski olmasına rağmen kara ve deniz kuvvetleri alanında çok fazla değişiklik olmadığını söyledi. 

Bunlara zamanla hava ve uzay gücünün eklenmesiyle çok farklı bir boyut oluştuğunu kaydeden Warden, bu değişimlerin anlaşılması için bu sempozyumun çok iyi bir fırsat olduğunu anlattı.

Warden, bir gazetecinin, "Ukrayna'daki gelişmeler ve bu konuda NATO'nun rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Bu kritik müdahale ile ilgili ne olabilir? Tabiki bu müdahale anlamında, NATO ülkeleri, ABD ve hatta Rusya'nın kendi açısından dikkate alacağı unsurlar olacaktır. Ancak asıl dikkate alınması gereken, 'Askeri bir yüzleşme olursa ne olur?' sorusu. Ruslar tarafından bir NATO ülkesine bir saldırı olursa, kendileri açısından zor bir dönem olacağını düşünüyorum."

SURİYE'DEKİ OLAYLAR

Bir gazetecinin, "ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin geçen yıl ABD'nin Suriye'yi vuracağı yönünde açıklaması oldu. Böyle bir saldırı oyunu değiştirir miydi?" sorusuna ilişkin Warden, "Evet. Böyle bir saldırı oyunu değiştirirdi ama ne yönde değiştirirdi? Asıl tartışılması gereken o. Belki sonuç olarak oyunda bir değişiklik olurdu, biz vururduk, başarılı olurdu ama sonrasında ne olurdu? Çünkü biz gireriz, durum sakinleşir ama sonrasında ülkeyi kim yönetir? Mevcut durumdan çok daha kötü bir duruma gidebilirdi" yorumunu yaptı.

GELECEKTE OTOMASYON VE ROBOTİK SİSTEMLER

İngiltere Hava ve Uzay Konsept Doktrin Geliştirme Merkezi Müşterek Doktrin Başkanı Paddy Teakle de hava ve uzay gücünün bir kolunun geçmişte, diğerinin ise gelecekte olduğunu anlattı. 

 Teakle, bir basın mensubunun, ileriki dönemde insanoğlunu ne tür sürprizler beklediğini sorması üzerine, şunları aktardı:

"Önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak otomasyon daha çok gündeme gelecek. Robotik sistemler olacak ama sonuçta muharebeyi başlatan ve bitiren de insan olduğuna göre insan yine en önemli unsur olacak. Önümüzdeki dönemde yüksek seviyede otomasyon sistemleri, insansız hava araçları, yer altı, üstü sistemleri, robotik sistemler kaçınılmaz olarak gündeme gelecektir."

Norveç Savunma Bakanlığından Albay John Olsen ise Türk tarihinin ve insanının çok ilgisini çektiğini, bu nedenle Türkiye'yi yakından takip ettiğini ifade etti. (KKK)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com