Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı

Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

BERLİN (AA) -  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Özellikle savunma sanayine yönelik ürünlerin yüzde 56’sı Türkiye’de üretiliyor. Bu müthiş bir şey" dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin'de düzenlenen ve Türkiye'nin bu yıl partner ülke olduğu Uluslararası Uzay ve Havacılık Fuarı'na (ILA) katılan Bakan Lütfi Elvan, Schönefeld Havalimanı'ndaki fuarda, Atak helikopterinin içinden gazetecilere açıklama yaptı.

Fuara 17 Türk firmasının katıldığını bildiren Elvan, "Atak helikopterimizin tüm yazılım ve elektronik kısımları, yani gövdesinin dışında hemen hemen tüm bölümleri Türkiye’de üretildi. Artık Türk mühendislerimiz ve Türk firmalarımız bu helikopterimizi üretebiliyorlar. Bu bizim için gurur verici bir hadise" ifadesini kullandı. 

Şu an 10'un üzerinde Atak helikopterinin hazır olduğunu belirten Elvan, "Çok yoğun bir şekilde üretime devam ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimize önemli güç katacaktır. Bu helikopterleri aynı zamanda ihraç etmeyi düşünüyoruz. Savunma sanayisi bizim öncelikli sektörlerimiz arasında yer alıyor" diye konuştu. 

Yoğun bir Ar-Ge yatırımı söz konusu olduğunu, bugün itibarıyla Türkiye'nin yıllık 1,2 milyar avro ihracatının bulunduğunu kaydeden Elvan, "Özellikle Türk Hava Yolları (THY), Türk Silahlı Kuvvetleri gibi uçak ve helikopter ihtiyacı olan kuruluşlarımıza, üretimlerimizin sunulması bizi memnun ediyor" dedi.

Elvan, savunma sanayisinin hızla geliştiğini ancak Türk firmalarının henüz istenilen noktada olmadığını, gelecekte Almanya gibi ülkelerle rekabet etmesini ümit ettiğini vurguladı.

THY ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerli ürünün arttırılması için çaba sarf ettiğini anlatan Elvan, Savunma Sanayii Müsteşarlığının, Havelsan gibi birçok firmanın uçaklarda teknolojilerinin mevcut olduğunu ifade etti.

Türk firmalarının çalışmalarını yoğunlaştıracağını dile getiren Elvan, "Hem kendi savunma sanayimize yönelik hem de ihracata yönelik önümüzdeki dönemde çok daha iyi gelişmeleri göreceğiz" dedi.

Türkiye’nin yaklaşık 10 yıl önce savunma sanayisine yönelik yüzde 20-25 seviyesinde bir yerli katkı oranına sahip olduğunu, bu oranı yüzde 56’ya yükselttiğine dikkati çeken Elvan, "Özellikle savunma sanayine yönelik ürünlerin yüzde 56’sı Türkiye’de üretiliyor. Bu müthiş bir şey" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’ye, özellikle savunma sanayisinde gelişmiş ülkelerin özel bir ilgisi olduğunu aktaran Elvan, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye’nin bu fuarda ortak ülke olması ve sunulmasının, bunun en önemli göstergelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Türkiye diğer ülkelerle kıyaslandığın da çok hızlı büyüyen bir ülke. Dolayısıyla Türkiye’de bu potansiyeli Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD görüyor. Bu ülkelerin Türkiye’de yatırım yapmak istemeleri, Türkiye’deki firmalarla işbirliği yapmak istemeleri gayet doğal. Bunu çok canlı bir şekilde görüyoruz." 

Bakan Lütfi Elvan, fuara katılan Roketsan, Havelsan, TÜBİTAK Uzay ve Turkish Cargo gibi birçok Türk firma ve kuruluşlarının stantlarını gezdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com