"Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu"

Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu
ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen: "Maturidi, mücadelesinde çok önemli aşama kaydedip İslam dünyasından çok geniş bir kesiminde yorumları ve değerlendirmeleri dikkate alınan bir mütefekkir olmuştur"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) iş birliğiyle "Uluslararası İmam Maturidi Sempozyumu" düzenlendi.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, İmam Maturidi'nin özellikle İslam düşüncesiyle Türk kültüründe ortaya çıkan farklı İslami yorumlar arasında temelleri Ebu Hanefi Hazretleri tarafından atılan akılcı din anlayışının en önemli şahsiyetlerinden olduğunu kaydetti. 

Maturidi'nin yaşadığı dönemlerde akıllarını kullanmaktan vazgeçip sadece nakil yolunda gitmeyi savunanlara karşı mücadele verdiğini ifade eden Gönen, şöyle konuştu:

"Maturidi, mücadelesinde çok önemli aşama kaydedip İslam dünyasından çok geniş bir kesiminde yorumları ve değerlendirmeleri dikkate alınan bir mütefekkir olmuştur. Ona bu yolu açan aklın aydınlığına olan inancı olmuştur. İnsanları, diğer yaratıklardan ayıran en önemli özellik Allah tarafından kendisine ihsan edilen akıldır. İmam Maturidi'nin yetiştiği ortam, şahsiyeti, fikirleri, din ve dünya görüşü, etkin alanları ve eserleri özellikle son dönemlere kadar hak ettiği ölçüde kıymet bulamamış ve güncellenmemiştir."   

Eskişehir Müftüsü Niyazi Ersoy da İmam Maturidi'nin eserleri incelendiğinde onun kelam mezhepler tarihi, fıkıh usulü ve tasvir alanından otorite olduğunun görüldüğünü bildirdi.

İmam Maturidi'nin insanlığa iyi, doğru ve güzelin bizzat Allah tarafından emredildiğini fark ettirdiğini anlatan Ersoy, bunun çok önemli çok görev olduğuna değindi

ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kartal ise İmam Maturidi'nin Türk milletinin hem madde hem de mana yönünden Türkistan'ın son derece önemli topraklarında yetiştirip insanlık alemine takdim ettiği örnek kişilerden biri olduğunu vurguladı.

Üç gün sürecek sempozyumda, birçok oturum gerçekleştirilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com