Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi

Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi
Bu yıl ilki gerçekleştirilecek kongre, 20-23 mart tarihlerinde Kocaeli Üniversitesinde düzenlenecek- KÖGEM Müdürü Prof. Dr. Karaöz:- "Kongrenin ilk günü Türkiye'de gerçekleştirilen çok önemli bir hastalığın klinik insan sonuçlarını açıklayacağız. Çok

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, Kocaeli'de 20 - 23 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek "1. Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi"nde Türkiye'de gerçekleştirilen çok önemli bir hastalığın klinik insan sonuçlarını açıklayacaklarını bildirdi.

Karaöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki kök hücre araştırmalarına gönül veren temel bilimciler ve hekimler tarafından Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneğini kurduklarını ifade etti.

Günümüzde modern tıbbın güncel yöntemlerle kesin olarak tedavi edemediği bazı hastalıkların bulunduğunu ifade eden Karaöz, bu tür hastalıkların kesin tedavilerinin sağlanmasının hasar gören hücre-doku veya organların biyolojik işlevlerini yerine koymak ya da tamir etmekle mümkün olabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Karaöz, bu sürecin önemli biyolojik unsurunun kök hücreler olduğuna dikkati çekerek, bu alanda son yıllarda klinik denemelere ilişkin birçok rapor yayımlandığını, Türkiye'de de kök hücre alanında Ar-Ge çalışmaları yürüten birçok merkezin faaliyete geçtiğini belirtti.

Karaöz, dernek olarak Türkiye'de kök hücre, doku-organ mühendisliği, gen tedavileri de içeren hücresel tedaviler konusunda çalışan bilim insanlarını, bu alanda şimdiye kadar evrensel bilime önemli katkılar sağlamış temel ve klinik bilimcilerin bir araya gelmesini sağlamak için kongre düzenlemeye karar verdiklerini dile getirdi.

Disiplinler arası işbirliği anlayışıyla 20 - 23 Mart tarihlerinde gerçekleştirecekleri kongrede, yerli ve yabancı davetli konuşmaların yanı sıra seçilmiş bildiri ve poster sunumları olacağını ifade eden Karaöz, "Kongreye 60 civarında ulusal ve uluslararası konuşmacı davet ettik. Bunun yanı sıra Türkiye'de gerçekleştirilen kök hücre klinik ve temel bilim üzerindeki araştırmaları paylaşılacak. Kongrenin ilk günü Türkiye'de gerçekleştirilen çok önemli bir hastalığın klinik insan sonuçlarını açıklayacağız. Çok önemli bir çalışma. Dünyada ses getirecek bir çalışmanın sonuçlarını paylaşacağız" diye konuştu.

Muhabir: Şengül Oymak
Yayınlayan: Murat Paksoy

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com