Uluslararası kukla sanatçıları Eskişehir'de buluştu

Uluslararası kukla sanatçıları Eskişehir'de buluştu
Türkiye, Çin, Endonezya ve Mısır’dan gölge oyunu ve kukla sanatçıları Eskişehir’de bir araya gelerek hem kendi sanatlarını tanıttılar, hem de meslekleri hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Türkiye, Çin, Endonezya ve Mısır’dan gölge oyunu ve kukla sanatçıları Eskişehir’de bir araya gelerek hem kendi sanatlarını tanıttılar, hem de meslekleri hakkında fikir alışverişinde bulundular.

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği kapsamında Eskişehir Valiliği ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi’nin işbirliği ile düzenlediği festival kapsamında bir panel gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen panelde Endonezya Sanat Enstitüsü'nden Prof. Dr. Kasidi Hadiprayita ile Sri Suryati, sundukları tebliğde, ülkelerinde ‘wayang’ olarak isimlendirilen gölge oyununu tanıttılar. Oyunun ulusal kimliklerinin önemli bir parçası olduğunu ifade eden Endonezyalı akademisyenler, “Wayang hem etik, hem estetik değeri olan bir sanatımızdır” dediler.

UNIMA Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan panelde ‘Karagöz ile Hacivat’ın Dünü, Bugünü ve Yarını’ konulu bir tebliğ sundu. Gölge oyununa olan ilginin sinema ile birlikte bugüne kadar hep gerilediğini anlatan Özhan, Karagöz’ün teknolojik gelişmelere ayak uydurmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Çinli Yönetmen Da Jianguang ise, tebliğinde gölge oyunlarının ülkesindeki versiyonları konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Gölge ve kukla tiyatrosunun Çin’de de sıkıntılı bir dönem geçirdiğini dile getiren Jianguang, en büyük sorunlar arasında sanat okulu mezunu olan kuklacılara unvan verilmemesi ve bu sanatı yapan kişilere düşük ücret verilmesini ifade etti.

Mısır UNIMA Başkanı WalidMohamed M. Badr, gölge ve kukla oyunlarının kendi ülkesinde de sinemanın yükselişi ile birlikte hızla gerilediğini söyledi. Bu sanatın geleneksel şeklini koruyarak, sinema ve teknoloji ile bütünleştirilmesini öneren Badr, tasvir ve tiplerin bilgisayar oyunlarına taşınabileceğini de gündeme getirdi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com