Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu Başladı

Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu Başladı
Seramik, cam, emaye, sır, boya, çimento ve çini alanlarında yurt içi ve yurt dışından uzman, akademisyen, sanattçı, tasarımcı ve sektör çalışanlarını bir araya getiren '1. Avrasya Seramik Kongresi' ve '3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu' dün Küt

Seramik, cam, emaye, sır, boya, çimento ve çini alanlarında yurt içi ve yurt dışından uzman, akademisyen, sanattçı, tasarımcı ve sektör çalışanlarını bir araya getiren '1. Avrasya Seramik Kongresi' ve '3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu' dün Kütahya Hilton Garden Inn'da başladı.
'BAKANLIĞIN ARŞİVİNE KAYDOLUN'
Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla dün başlayan 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresine seramik, cam, emaye, sır, çimento ve çini alanlarında yurt içi ve yurt dışında çalışan akademisyenler, sanatçılar, tasarımcılar ve ilgili sektör çalışanlarını bir araya getirip, bilgi birikimi ve tecrübelerin paylaşılması ile işbirliği olanaklarının belirlendiği katılımcılar tarafından belirtildi.
Açılış konuşmalarını gerçekleştiren katılımcılar Kütahya'da çini ve seramiğin geçmişi ve geleceği konusunda davetlilere çeşitli bilgiler aktardılar.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, yaptığı konuşmada geleneksel sanatlarla uğraşan ustaları Bakanlığın arşivine kaydolmak üzere mutlaka başvurmalarını beklediklerini bildirdi.
Mahmut Evkuran, açılışta, Bakanlığın, kültürel değerlerin ve özellikle geleneksel sanatların korunmasına yönelik bir programı bulunduğunu bildirdi.
Program kapsamında geleneksel el sanatlarıyla ilgili bir envanter çalışması yürüttüklerini anlatan Evkuran, şu konulara değindi:
''Türkiye'nin köylerinde, ilçelerinde, yurt dışında geleneksel sanatlarımızı yaşatma çabasında olan insanlarımıza ulaşıyoruz. Bu envanter çalışması son derece önemlidir. Zira geleneksel kültürümüzün korunması ve yaşatılması politikalarında asıl odak insandır. Miras taşıyıcıları olarak adlandırdığımız geleneksel sanatçılarımız ve ustalarımızın varlığı her şeyden önce ve önemli bir politika konusu olmaktadır. Geleneksel sanatlarla uğraşan ustalarımızı, Bakanlığımızın arşivine kaydolmak üzere mutlaka başvurmalarını bekliyoruz. Şu anda Bakanlığımızın arşiv kaydında bütün geleneksel sanatlarımızı kapsayan 450 yaşayan ustamız, miras taşıyıcımız bulunmaktadır. Bunların sadece 14'ü çini sanatı ustasıdır.''
'ÇİNİ VE KÜTAHYA BİR BÜTÜN OLDU'
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, çininin Kütahya ile özdeşleştiğini, dünyada ve Türkiye'de marka haline geldiğini, seramikle birlikte anılarak ortak bir değer kazandığını anlattı.
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, Türkiye'nin önemli bir üretim ve ihracat sektörü olan seramikte teknolojinin sürekli yenilenip değiştiğine işaret ederek, ''Üniversite olarak yerleşkemiz yakınında höyük kazısı yapıyoruz. Burada, Kütahya'da MÖ 4000 yıllarına, belki daha da öncesine varan seramik üretiminin olduğunu belirledik. Yaklaşık 6 bin seramik eser bulduk ve bunların sanatsal olarak yapıldığını gördük'' dedi.
KÜTSO Başkanı Nafi Güral, kongre ve sempozyumun, çinicilik sanatı ve seramiğin bir kez daha dünyaya tanıtılması bakımından son derece önemli olduğunu kaydetti.
Konuşmaların ardından Kütahya'da çini sanatına 50 yılı aşkın süredir hizmet edenlere plaket verildi.
Daha sonra, ABD'nin Indianapolis Üniversitesi öğretim üyesi Henry Glassie, ''Kütahya'da Çini Sanatı'' başlıklı bildiri sundu.
Henry Glassie, Kütahya'ya il defa 1985 yılında gelidğini belirtek, Kütahya'nın çini cenneti olduğunu ve Kütahya'yı bu konuda çok sevdiğini söyledi. Henry Glassie konuşmasnın hepsini türkçe olarak gerçekleştirdi.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşenur İslam, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral'ın Onursal Başkan olarak katılacağı 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumunda Çini Sanatı tarihi, Seramik Sanatları, Çini Bünye ve Sırları, Çini Dekor ve Dekorlama Teknikleri, Çini Dekor ve Form Tasarımı, Türk Çini Sanatının, Dünyadaki Örnekleri, Türk Çini Sanatının Dünya Medeniyetleri ile Etkileşimi, Çini Sanatının Akademik Eğitimi, Çini Sanatında Yeni Uygulama Alanları, Çini Sanatı ve Kıymetli Taşlar, Çini & Seramik Eser Restorasyon ve Konservasyonu ile Çini Sanatı ve Toplumsal Yaşam İlişkisi konuları, 1. Avrasya Seramik Kongresinde ise Arkeometri, Bioseramikler, Cam ve Cam Seramikler, Çimento ve Jeopolimer, Etektroseramikier, Hammaddeler, Nanotozlar ve Nanoyapılı Seramikler, Refrakterler, Seramik Kaplamalar ve Kompozitler, Seramik Sır ve Pigmentler, Toz Sentezi ve Süreçleri ile Tuğla ve Kiremit konuları yer alıyor.
“ USTALARA ÖDÜL”
Kütahya'da çini sanatına 50 yılı aşkın süredir hizmet veren sanatkarlara Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından plaket verildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ), Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) ile Çiniciler Odasının desteğiyle düzenlenen ''3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresinde Kütahya'da çini sanatına 50 yılı aşkın süredir hizmet veren sanatkarlara Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından plaket verildi.
Hilton Garden Inn Oteli'nde düzenlenen etkinlikler kapsamında yapılan konuşmaların ardından Kütahya'da çini sanatına 50 yılı aşkın süredir hizmet veren Rıfat Çini, Enver Ertan, Ahmet Asalı, Ahmet Kerkük, Ahmet Samet Kurtuluş, Hamdi Çinicioğlu ve Mustafa Kaygısız'a, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından birer plaket hediye edildi.
8 Ekimde sona erecek kongre ve sempozyumda, Türkiye'nin yanı sıra Fransa, ABD, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Ukrayna, Almanya, Kuveyt, İtalya, İngiltere ve İran'dan uzmanlarca 40 sözlü bildiri ve 15 poster bildirisi sunulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com