Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun açılışı yapıldı

Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun açılışı yapıldı
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 16 Eylül- 2 Ekim 2011 tarihlerinde 5. düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun açılışı yapıldı.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 16 Eylül- 2 Ekim 2011 tarihlerinde 5. düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun açılışı yapıldı.

Eski Kurt Kiremit Fabrikası'nın alanında gerçekleştirilecek sempozyumun açılışında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 'Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer' sözünden hareketle Eskişehir kent kimliklerinden biri olan pişmiş toprağa sahip çıktıklarını söyledi.
Ataç, “Bu belleği yok etmemek, gelecek nesillere taşımak adına sempozyumu düzenliyoruz. Dünyada bu kadar çeşitlilik taşıyan tek sempozyum bu. Bir asırlık tuğla kiremit sektörümüz var. Pişmiş toprağı sanatsal, sektörel ve bilimsel olarak ele alıyoruz” dedi.
Eskişehir Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Eskişehir'in toprak sanayinde hemen akla gelen bir il olduğunu belirterek, toprağı sanatsal olarak ele almanın da önemli olduğunu vurguladı. Ballı, “Doğa ve doğal ürünlere yöneliş var. Toprak ve toprakla ilgili sanatsal ürünler de doğal” dedi.
Açılış konuşmalarından sonra, Eski Kurt Kiremit Fabrikası alanındaki tonozlu bina içinde sanatçılar; Semih Kaplan, Hasan Şahbaz ve Veysel Özel'in seramik sergisi ile, İbrahim Demirel'in fotoğraf sergisi açıldı. Erdinç Bakla'nın seramik sergisi ise, Espark önündeki Sanatevi'nde açıldı.
Sempozyuma 5'i yurt dışından toplam 10 sanatçı katılırken, 29- 30 Eylül'deki bilimsel toplantılarda pişmiş toprak üzerine 32 bildiri sunulacak, konserler verilecek, konferans düzenlenecek, atölye çalışmaları ile toprak kapta yemek yarışması yapılacak. Katılan 10 sanatçı da pişmiş topraktan heykeller yapacak.
Tepebaşı Belediyesi'nin İlk dört sempozyumunda sanatçılar, 45 heykeli kente armağan ederken, 4 kitapta toplam 208 bildiri bir araya getirilmişti.
Yurtdışından 5, Türkiye'den 5 olmak üzere, on sanatçı pişmiş topraktan eserler yapacak. Bu yıl festivale katılacak sanatçılar şunlar: Achim Kühn (Almanya), Dorit Bereach (Almanya), Martha Jimenez Page (Küba), Kim Yong Moon (G. Kore), Peter Randall Page (İngiltere), Oya Uzuner (Türkiye), Sakine Çil (Türkiye), Metin Yurdanur (Türkiye), Erdinç Bakla (Türkiye), Türker Özdoğan (Türkiye).

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com