''Uluslararası rekabet güçlü hale geldi''

''Uluslararası rekabet güçlü hale geldi''
Dış Ticaret Müsteşarliği (DTM) İhracaat Genel Müdürü İbrahim Şenel, uluslararası rekabetin güçlü duruma geldiğini söyledi.

Dış Ticaret Müsteşarliği (DTM) İhracaat Genel Müdürü İbrahim Şenel, uluslararası rekabetin güçlü duruma geldiğini söyledi.
Eskişehir Sanayi Odası'nda (ESO) yapılan 'Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Projesi' hakkında konuşan İbrahim Şener, uluslararası rekabetin güçlü duruma geldiğini belirterek, 'Bir ülkenin gücü uluslarasında ki rekabet gücü ile doğru orantılıdır. Bizde uluslararası rekabetin daha güçlü duruma gelmesini sağlamak amacıyla geliştirmiş olduğumuz, ''İş Birliği Kuruluş Kavramı'' ile ülkemizde ihracat ile ilişkileri olan tüm kuruluşların bir araya gelerek iş birliği yapmasıdır. Yapılan İş birliği sonucunda ihracatımızın daha iyi seviyelere geleceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.
Şener, Türkiye'nin 1980'den sonra ihracatta yükselişe geçtiğini vurgulayarak, '2002 yılında bu yana ihracatta ülkemiz hızlı bir yükselişe geçti. 2009 yılında dünya genelinde görülen ekonomik daralma meydana geldi. Bu daralmada ülkemizide etkiledi. Ancak ülkemizin en az şekilde etkilenmesini başararak sayılı ülkeler arasına girdik. 2010 yılında ise Aralık ayında da gerçekleşecek olan ihracatıda sayarsak yaklaşık 112 milyar dolar ihracat yapmış olacağız. Buda dünya genelinde ekonomik açıdan üst seviyelerde olan ülkelerin yapabileceği bir ihracattır. Ülkemiz de yaklaşık 48 bin 500 işletme ihracaat yapıyor ancak, son üç yılda aralıksız ihracat yapan işletme sayısı 14 bin civarında bulunuyor. Buda gösteriyor ki yapmış olduğumuz proje sayesinde bu sayı daha da fazla işletme sahibinin ihracatını devamli hale getirecektir' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com